İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMF’ye de “one minute…

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL hükümetten gelen IMF ile anlaşma sinyallerine tepki gösterdi. öZAL, “Bugüne kadar IMF’ye karşı dik duruştan umutluyduk. Ancak hükümetin yaptığı açıklamalar gösteriyor ki çiftçimiz, işçimiz, emeklimiz, esnaf ve sanatkârımız IMF’nin ağır politikaları altında bir kez daha ezilecek. Biz buna karşıyız. IMF’den bağımsız bir ekonomi politikası yürütülmesi taraftarıyız. Bu yüzden artık IMF’ye ‘one minute’ diyoruz” diye konuştu.
 
Bugüne kadar ıMF ile 19 stand-by anlaşması imzalandığını, ancak sonucun ülkemize daha fazla borçtan başka bir şey getirmediğini hatırlatan öZAL “IMF’nin kurtuluş reçetesi olarak sunduğu hiçbir programdan ülkemiz adına bir yarar sağlanamamıştır. IMF’nin kuralları her zaman Türkiye’de üreten insanlarının, esnaf ve sanatkârının aleyhine sonuç vermiştir” dedi.
 
 
Başbakanın IMF’ye ‘one minute’ demesi şart
Türkiye son bir buçuk yıldır daha önce çeşitli anlaşmalar yaptığı IMF’ye karşı bir tavır sergiliyordu. Başbakan açıklamalarında güçlü bir ekonomimizin olduğunu söyleyerek ve IMF’ye ihtiyaç olmadığını ifade ediyordu. Ancak gelinen noktada IMF ile anlaşmanın sağlandığı, geriye imzaların kaldığı açıklandı. öZAL, “Sayın Başbakanımızın da defalarca IMF ile anlaşma yapmayacakları, ‘Bu milletin ümüğünü IMF’ye sıktırmam’ yönündeki beyanları içimizi ferahlatıyordu. Son gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Sayın başbakanımızdan sadece seçim döneminde gösteri değil,   IMF’ye de “one minute”  demesini diliyoruz” diye konuştu.
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL, geçmişte ekonomik programlarını IMF’siz hazırlayan hükümetlerin ülkenin refah seviyesini yükselttiğini belirterek “Günümüzde de pek çok yabancı devlet IMF’yi ülkelerinden uzaklaştırarak belini doğrultabilmiştir” dedi.
özellikle son dönemlerde esnafın çok ciddi sorunlarla boğuştuğunu ifade eden öZAL, “Kriz nedeniyle çok sayıda esnaf kepenk kapattı. özellikle bu nedenle Hatay işsizlik oranında 5.sıraya yükseldi. Doğu illeri ve Adana’nın ardından en çok işsiz iller sıralamasında beşinci olmamız ne kadar fazla kepenk kapandığının göstergesidir.  Kapatmayanlar da vergiler ve nakit sıkıntısı nedeniyle darboğazda” diyerek hükümetin bir an önce bunlara çare bulması gerektiğini vurguladı.
Fahri Serdar öZAL, “Bizler Türkiye’nin üreten ve alnının teriyle helal para kazanan esnaf ve sanatkarları olarak IMF’ye uygun bir ekonomi anlayışını kabul edemeyiz, çünkü IMF’ye uyan bize uygun değildir. Hükümet, kendi potansiyelini de içinde taşıyan güçlü Türkiye için ekonomik bağımsızlığı ilan etmeli ve yeni bir çözüm yolu geliştirmelidir. Bu takdirde, ESDER olarak atılacak her adımda hükümetin yanında yer alacağız. Ancak bilinmelidir ki IMF’nin öne çıkardığı işal ve kapitalist kurallar bu coğrafyada çözüm yerine geçmeyecektir” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir