İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ınsanca yaşam talebi dikkate alınmalı…

Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Meryem Kılıç, 8 milyon emeklinin insanca yaşam talebinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kılıç, yazılı açıklamasında, 2009 Temmuz zamlarında, AK Parti hükümetinin emekliyi yine unuttuğunu ve yok saydığını ileri sürdü. Adaletsiz tutumu üzülerek izlediklerini savunan Kılıç, şöyle devam etti:
 
“ışçi ve Bağ-Kur emeklilerine asgari yüzde 3 ek zam yapılması gerektiği aşikardır. Sabit gelirlilerin kamu işçileri, memurlar, memur emeklileri, işçi ve Bağ-Kur emeklileri her kesime farklı oranlarda zam yapılmasıyla ortaya eşitsizlik tablosu çıkmakta. Bu eşitsizlik neden düzeltilmemektedir? Yaptığınız hesaplar yanlıştır. ışçi emeklilerinin yüzde 83’ü, Bağ-Kur emeklilerinin de yüzde 90’ı açlık sınırının altında gelire sahiptir. Yaşanan bu sefalet tablosu ortada iken ayrımcılık bizi cezalandırmak anlamına gelmektedir.
 
Hükümet batan bankaları kurtarmış, devlet olanaklarını yandaşlarına peşkeş çekmiştir. ülkenin değerlerini uluslar arası tekellerin önünü açmak için büyük gayret sarf etmektedir. Emekliler sadaka istemiyor. Emeklerinin karşılığında insanca yaşamak istemesi en doğal haktır. Krizi biz çıkarmadık. Bedelini de biz ödemeyiz. Yoksulluk kaderimiz değildir.
 
Tüm Emekli-Sen, 12.07.1995 yılından beri mücadeleyi yürütmektedir. Bu aşamada yapılması gereken, emeklinin feryadına kulak verilmesi ve öncelikle intibak yasasının çıkarılarak yaşanan haksızlığın ortadan kaldırılması ve insanca yaşayabilecek kadar emekliye zam verilmesidir. Emeklilerin grevli-toplu sözleşmeli bir sendika hakkı verilmelidir. Bu hakkın alınması için bütün emeklileri sendikamızın çatısı altına davet ediyoruz. Emekliler güçlerini birleştirirlerse ancak bu çarkın altında ezilmekten kurtulur. 8 milyon emekli insanca yaşam talebi dikkate alınmalıdır. Unutmayınız ki hepimiz bir gün emekli olacaksınız.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.