İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıpek böcekçiliği ölmemeli…

Harbiyeli Hasan Büyükaşık, kaybolmaya yüz tutmuş ipek böcekçiliğini ayakta tutmak için mücadele ediyor. Hatay’da merkeze bağlı Harbiye beldesinde, koza alımı ve kozada iplik üretimi yapan Hasan Büyükaşık (76) ilerlemiş yaşına rağmen çocuklarıyla birlikte ipek böcekçiliğini bölgede üretimini yapan tek aile olduklarını söyledi.
 
Mucizeler yaratıyoruz Büyükaşık, ilimiz diyarında mucizeler yarattıklarını ve il genelinde bu mesleğin kaderine terk edildiğini ifade ederek, ipek böcekçi-liği ve ipek üretimini yeniden eski günlerine kavuşturmak için yoğun bir çalışma içine girdiklerini belirtti. Her yıl bu mevsimde ipek böceklerinin yumurtala-rından çıktığını ve koza alımının yapıldığını anlatan Büyükaşık, ABD’den gelen bir grup turiste, sıcak su kazanında üretimin nasıl yapıldığını gösterdi.
 
çocuklarıma da öğrettim Büyükaşık, 7 yaşından bu yana ipek böcekçiliği mesleğini icra ettiğini ve çocuklarına da öğrettiğini belirterek, “ılimizde ipek böcekçiliği mesleğini icra eden tek aileyiz. çocuklarımla birlikte üretimi kendimiz yapıyoruz. ‘Yılmaz ıpekçilik’ adı altında kurmuş olduğumuz ipekçilik firmasıyla yurdun dört bir tarafına imal ettiğimiz ipek ürünlerini gönderiyoruz. çeşitli fuarlara da katılarak, stant açıyoruz.
 
Hatay’da ipek böcekçiliğinin yaşatılması için gecemizi gündüzümüze katarak yoğun çaba gösteriyoruz” dedi. Kültürel ve prestij ürünü Büyükaşık, ayrıca son dönemlerde Türkiye’nin en önemli kültürel ve prestij ürünlerinden biri olan ipeğin ve ipekçiliğin tekrar canlanma sürecine girdiğini dile getirerek, “Günümüzde ipek böceği yetiştiriciliğinin büyük oranda arazilerin tarıma elverişli olmadığı dağlık kesimlerde yaşayan, gelir imkanları oldukça kısıtlı kişiler tarafından yapılıyor” dedi. ABD’li turistler Büyükaşık’ı bir süre izledikten sonra ipek böceklerini ve kozalarını ellerine alıp onları yakından görme fırsatı buldular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir