İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irak’ta 36 Yıl Sonra ılk Defile…

Kan ve göz yaşı ülkesinde artık moda rüzgarları da esiyor. Bir zamanlar şiddetle iç içe olan Irak, eski günleri geride bırakıyor. Erbil’in Masif yolu üzerinde bulunan bir restoranın bahçesinde 5.Erbil Uluslar Arası Fuar etkinlikleri çerçevesinde bir defile yapıldı. Irak’ta 36 yıl aradan sonra düzenlenen ilk defile olan organizasyonda bir Türk moda tasarımcısının koleksiyonu sergilendi.
 
 
Fuar etkinlikleri çerçevesinde moda tasarımcısı Erol Albayrak tarafından hazırlanan 70 parçalık ‘Mevlana ve Dua’ koleksiyonu Irak’lılardan büyük ilgi gördü. Irak’ta ve bölgede çok uzun zaman aradan sonra ilk kez yapılan defile çok beğenildi ve davetlilerden bol alkış aldı. Yapılan defile ile bir Türk modacı ilk defa Irak’ta defile düzenlerken, Irak’ta da 36 yıl aradan sonra bir defile düzenlenmiş oldu.
 
 
2007 yılında UNESCO ve Kültür Bakanlığının tüm dünyada ‘Mevlana’ yılı olarak kutlamasının ardından Moda tasarımcısı bu proje kapsamında hazırladığı koleksiyon Erbil’de moda haftası etkinlikleri çerçevesinde sundu. Irak’ta olmanın çok ayrı bir duydu olduğunu ifade eden moda tasarımcısı Erol Albayrak, Cihan’a verdiği demeçte burada ayrı bir heyecan yaşadığını ifade etti.
 
 
Irak’ta paylaşılacak çok şeyin olduğunu belirten Albayrak, “Hem kültürel, hem de ticari anlamda paylaşacak çok şey var. Ama ben sanat tarafına bakıyorum. Aslında gelecekte ticaretle yapılacak olan yatırımlar sanatla birliktede yapılır. O şekilde kapılar açılır. Aslında ben burada da aynı duyguyu konuklara hissettirmeye çalıştım. çok ortak yanımız var. Dua koleksiyonunu burada paylaştık.” dedi.
 
 
Irak’ta çok uzun bir süre sonra ilk kez kendisinin defile düzenlediği için çok heyecanlandığını söyleyen Albayrak, “36 yıl aradan sonra ilk kez bir defile sergilenmesi çok hoşuma gitti. Heyecanlandım. çok Güzel. Umarım bu ilk kalmaz. Sürekli olur. Fuarlarda bu hep devam eder. Biz bu çalışmayı ilk kez Hollanda’da sunduk. Daha sonra birçok ülkeye gittik. Irak bizim için yeni bir kapı oldu. Bu koleksiyonu dünyada dolaştırıyoruz.” diye ekledi.
 
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.