İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıran Topçusu Hakkari’yi Vurdu ıddiası!..

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Sarıyıldız Köyü yakınlarına ıran askerleri tarafından sabah satlerinde 5 adet havan topu atışı yapıldığı iddia edildi. Türk güvenlik güçleri köyü boşalttı.
 
Alınan bilgilere göre, olay sabah saat 09.30 sularında meydana geldi. ılçeye bağlı Esendere beldesine 3 km uzaklıkta bulunan Sarıyıldız köyüne ıran askerlerince havan atışı yapıldı. Köyün 500 metre yakınına düşen havan topunun gürültüsüyle paniğe kapılan köylüler durumu güvenlik güçlerine bildirdi. Olay yerine gelen jandarma köyü boşalttı.
 
Hakkari Valisi Muammer Türker, yaptığı açıklamada, il dışında olduğunu, kendisine iletilen bilgilere göre köyün yakınlarına 5 adet havan topunun düştüğünü ve olayın henüz yeni olduğunu, detaylı bilgiye sahip olmadığını söyledi.
 
Başkan Hurşit Aptekin, belediye binasının 300 metre yakınına de havan topu mermilerinin düştüğünü söyledi. Alptekin, “Türk ve ıran yetkilileri köyde inceleme yaparken havan topu atışları sürüyordu. Bu nedenle onlar da köyden uzaklaşmak zorunda kaldı. Köylülerin büyük bir kısmı evlerini terk ederekBu arada Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Esendere Belediye Başkanı Hurşit Alptekin, ıran askerleri tarafından yapılan havan topu atışlarının sürdüğünü belirtti. Esendere beldesindeki yakınlarının yanına sığındı. Saat 11.00 sıralarında belediye binamızın 300 metre yakınına havan topu mermileri düştü. Köylüler ve belde sakinleri büyük bir tedirginlik içinde” ifadelerini kaydetti.
 
Sarıyıldız köyü yakınlarına düşen mermiler ve havan sesleri yüzünden öğrencilerin köydeki ilköğretim okulunu boşalttığı öğrenildi. Bu arada, Esendere Sınır Kapısı’nın da olay üzerine kapatıldığı bildirildi. Türkiye ve ıran tarafından sınır kapısındaki giriş ve çıkışların yasaklanması üzerine her iki ülke tarafından birikmeler yaşandığı belirtildi.
 
 
AJANSLAR

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir