İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ış bilen yetişmiyor…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz: “Hem bireylerin hem de toplumun mutsuzluğunun önüne geçebilmek için toplumun işsizliğin üstesinden gelmesi gerekmektedir” dedi.
 
Hatay Valisi Lekesiz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, ışKUR Müdürlüğü ve 23 ilçe belediyesi ile ”Hizmet Noktası ışbirliği Protokolü” imza töreninde, yaptığı konuşmada, Hatay Valisi; ülkemizin genç nüfusu dünyadaki birçok ülkenin nüfusu kadardır. Sürekli artan nüfus ülke kalkınması açısından da muhteşem bir potansiyel oluşturuyor. Ama artan genç nüfusu iyi yetiştiremez ve nitelikli hale getiremezsek bu durum beraberinde büyük bir riski de taşır” diye konuştu.
 
ışsizliğin yaygınlaşması ile beraber, işsizliğin toplumsal barış açısından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun teşkil ettiğini söyleyen Lekesiz, bu sorunu şöyle dillendirdi: “Hem bireylerin hem de toplumun mutsuzluğunun önüne geçebilmek için toplumumuzun işsizliğin üstesinden gelmesi gerekiyor. Bizim memleketimizde de tüm dünyada olduğu gibi işsizlik var ama bizde işsizlikten çok, iş bilen adam sayısı çok. Her işi yaparım diyen insanlar, ne kendisine, ne yaşadığı ile ne de ülkesine fayda getirmiyor. O halde bu insanlarımızı bir meslek sahibi yapmamız, vasıflı ve nitelikli bir hale getirmemiz lazımdır.” dedi.
 
Lekesiz ayrıca ışKUR Müdürlüğü ile belediyeler arasında imzalanacak olan “Hizmet Noktası ışbirliği Protokolü” nde vatandaşın işlerini kolaylaştıracağını vurguladı.ışkur Müdürü Ahmet Bulanık da, “ülkemizin en önemli sorunu olan istihdam ve işsizlik konusunda ışKUR birçok proje ve çalışmayı hayata geçirmiştir. Bu çalışmalardan biride yerel yönetimler ve merkezi yönetimin işbirliği yapması ve vatandaşlara kendilerine en yakın noktadan hizmet verilmesi amaçlanmıştır” dedi.
 
ışkur Müdürü Bulanık; ışsiz vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlayacak bu işbirliği ile vatandaşların kendilerine en yakın belediye ışKUR Hizmet noktasından hizmetlerine rahatça ulaşabileceklerini bildirdi.Konuşmaların ardından ışKUR ıl Müdürü Bulanık, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile ilçe ve belde belediyelerinin de bulunduğu 23 belediyenin başkanları ve temsilcileri ile hizmet noktası işbirliği protokolünü imzaladı.
 
ımzalanan protokol kapsamında belediyelerden birer personel ışKUR Müdürlüğü’nde vatandaşa vereceği hizmet ile ilgili kurs alacak ve vatandaşlar protokol imzalanan belediyelerde bulunan bürolardan iş başvurusu, işsizlik ücreti alımı ve kurslara katılmak için ışKUR Müdürlüğü’ne başvurabilecek.
 
ışKUR ile Belediyeler arasında imzalanan ışKUR Hizmet Noktası ış Birliği toplantısına katılan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “’ülkemizde her işten anlarım’ diyen çok, ancak gerçek işi bilen doğru dürüst kimse yok.” dedi.
 
Lekesiz:ış bilen yetiştirmek zorundayız…
 
Türkiye’nin büyüyen ve gelişen güçlü bir devlete ve genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Vali Lekesiz, “ülkemizde genç nüfus her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle işten anlayan insan yetiştirmez isek risk taşımış oluruz. Dünyada yaşanan işsizlik sorunu ülkemizde de yaşanmaktadır. Bu nedenle ülkemizde de işsiz sayısı çok.” ifadesinde bulundu.
 
Bu zamanda işten anlayan insan sayısının çok az olduğunu belirten Vali Lekesiz, her işten anladığını söyleyen insandan zaten fayda gelmeyeceğini, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda iş bilen elemanlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.
 
ülkede iş gücü analizini çok iyi yapmak gerektiğine dikkat çeken Vali Lekesiz, “Hangi sektörde, hangi personele ihtiyaç var, bunları saptamalıyız. Bu nedenle belediyelerin ışKUR ile protokol imzalayıp açılacak olan kursa personelini göndermesi lazım. Bu husus çok önemli olduğu kadar, bu işbirliği ile işsiz vatandaşlara iş imkanı sağlanmış olur.” açıklamasında bulundu.
 
Savaş: Teknolojiden yararlanmalıyız…
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ta yaptığı kısa konuşmada, işbirliği kültürünün birlik beraberlik içerisinde yapılan önemli bir etken olduğunu söyleyerek, “çağımız bilgi ve teknoloji çağıdır, bundan yararlanmamız gerekir.” dedi
 
Bulanık: Birçok projeyi hayata geçirdik…
 
ışKUR Müdürü Ahmet Bulanık ise yaptığı açıklamada, “ülkemizin en önemli sorunu olan istihdam ve işsizlik konusunda ış-kur birçok proje ve çalışmayı hayata geçirmiştir. Bu çalışmalardan biri de yerel yönetimler ve merkezi yönetimin işbirliği yapması ve vatandaşlara kendilerine en yakın noktalarda hizmet verilmesi amaçlanmaktadır.
 
özellikle bilgisayar kullanmayı bilmeyen çok sayıda vatandaşımız ış-kur ıl şube Müdürlüklerine gelerek hizmetlerimizden faydalanmaktadır. Bu durum bazı vatandaşlara kendilerine uzak olan kurum ünitemize gelmeleri yönünde hem maddi külfet hem zaman kaybı hem de başka zorluklara sebebiyet vermektedir.Devletimizin; vatandaşımızın ayağa hizmet götürme anlayışını ilke edinerek uygulamaya koyduğumuz “En yakın noktada hizmet sunma” birimleri ile temennimiz odur ki; belediyelerimize aşırı bir yük getirmeden vatandaşı son derece rahatlatıcı, faydalı bir hizmet sunmuş olacağız.Bu itibarla ış Kur’un yerel yönetimlerle işbirliği protokolü imzalayarak hizmet sunumuna yerelde destek verecek belediyelerle karşılıklı personel sayıları olmasına rağmen taktire şayan bu yaklaşımlarının; kamuoyu tarafından da son derece olumlu bir hizmet olarak değerlendirileceğinden hiç şüphemiz yoktur.ışsiz vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlayacak bu işbirliğiyle vatandaşlarımız kendilerine en yakın belediye ış Kur Hizmet Noktası’nda hizmetlerine rahatça erişebileceklerdir.
 
Bu işbirliği çerçevesinde ış Kur Hatay ıl Müdürlüğü olarak: “Protokol imzalamayı kabul eden belediyelerimize şükranlarımı ve değerli katılımları için saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
Yapılan konuşmalardan sonra törene katılan belediyelerle protokol imzalandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir