İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ışportadan göze tehdit…

     Hatay Optisyen-Gözlükçüler Derneği Başkanı Mehmet Daroğlu, işportada satılan gözlüklerin kaliteli olmayan maddelerden üretildiği için gözü koruması bir yana zarar verici özellikleri içerdiğini söyledi.
 
    Daroğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde göz sağlığının dikkatle üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna dikkati çekti. Uzun süre güneşte kalmak gözde yanmalara, kaşıntılara, neden olduğu gibi yapılan bilimsel çalışmaların güneş ışınlarına, uv ışınlarına maruz kalan gözlerde katarakt oluşumunu arttırdığını anlatan Daroğlu, şöyle devam etti: “Bunun için gözümüzü dış etkenlerden olduğu gibi güneşin ultraviyole ışınlarından korumamız gerekiyor. Bu koruma güneş gözlüğü vasıtasıyla sağlanabilir.
 
    Piyasada satılmakta olan gözlüklerin göze zarar vermeyen alerji yapmayan, gözde irritasyon yapmayan ve göze gelen uv ışınlarını önleyen, bu ışınlardan koruyan özellikte olmalıdır. ışportada kontrolsüz olarak satılan güneş gözlüklerini asla satın almamalıyız.
 
    Zira işportada satılan bu gözlükler kaliteli olmayan maddelerden üretildiği için gözü koruması bir yana göze zarar verici özellikler içeriyor.” Daroğlu, güneş gözlüklerinin en uygun olanının sadece optik işyerlerinden alınması gerektiğini belirterek, “Bu işyerlerinde yetkili optisyenler görev yaptığından bu konuda en iyi bilgilendirmeyi yapan yegane teknik yetkililerdir. Gözümüz insan organlarının en önemlisi ve dışa açılan penceremizdir.
 
   Gözümüzü korumak için gayret ister. Göz sağlığı toplumda önemsenmeli ve korunması daha iyi işlev görmesi için optisyen işyerlerinden bilgi alınmalıdır” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir