İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ışsizlik Hat Safhada…

Geçtiğimiz Eylül ayında ilimiz işsiz sayısı 9 bin 126 iken, şubat 2009 tarihinde bu sayı neredeyse iki katına yani 16 bin 413’e yükseldi.
 
Hatay, Hatay olalı bu işsizlik rakamına bugüne kadar hiç ulaşmamıştı. Bu rakamın acilen ele alınarak masaya yatırılmasını isteyen vatandaşlar, sorunun çözümü için ne yapılabilirin tartışmaya açılmasını istediler.
 
Dörder aylık dönemler halinde açıklanan işsiz sayısının bu denli artacağını hiç hesaba katmayan yetkili birimleri de telaş sardı. ışsizliğin de birinci madde olarak ele alınacağı ıl ıstihdam Kurulu Toplantısının bugün Hatay Valisi Nusret Miroğlu başkanlığında gerçekleştirilmesi bekleniyor.
 
Sadece 4 ay içinde işsizler ordusuna yaklaşık 8 bin kişinin katımlının da değerlendirileceği toplantıdan çıkacak sonuç merakla bekleniyor.
 
öNüMüZDEKı AYLAR DA NE OLUR TELAşI BAşLADI
 
Bu arada konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz vatandaşları ise önümüzdeki aylarda ne olacak endişesi sardı. ışsizlikten korktuklarını anlatan vatandaşlar, “Sadece 4 ay içinde işsizler sayısı neredeyse ikiye katlandı. Birileri ise Türkiye’nin ekonomik krizden etkilenmediğini söyleyip duruyor. Ekonomik krizden etkilenmek daha nasıl olur?” şeklinde tepkilerini dile getirirken, bazı vatandaşlar ise önümüzdeki aylarda işsizler ordusuna yenilerinin eklenmesinden korktuklarını dile getirdiler.
 
TüıK verilerine göre özellikle tarım dışı ve genç işsizliğindeki artış çok hızlı oldu. 2007 Kasımda yüzde 12.6 olan tarım dışı işsizlik oranı bu yıl yüzde 15.4’e çıktı. Genç nüfustaki işsizlik ise yüzde 20’den yüzde 23.9’a çıktı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir