İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ışsizlik oranı artıyor…

2008 verilerine göre Akdeniz Bölgesi’ nde işsizlik oranı yüzde 13,9. Türkiye genelindeki işsizlik oranı ise yüzde 11… 2009 yılı verilerine göre bölgemizdeki işsizlik oranı yüzde 12,8 bu da gösteriyor ki; aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu Akdeniz Bölgesi, Türkiye verilerinin üstünde bir işsizlik oranına sahip.

Hatay’da toplam 26 bin civarında kayıtlı işsiz bulunuyor. Bu rakamlar sadece kayıtlı işsizler olduğu göz önünde tutulduğunda kayıtsız işsiz ile birlikte işsiz sayısının 50 bine dayanacağı tahmin ediliyor. Ekonomik krizin etkisiyle de işsizlik oranlarının hangi boyutlara ulaşacağını tahmin etmenin zor olmadığını ileri süren vatandaşlar, bu çerçevede büyüme modelinin ve sanayi stratejisinin sorgulanması gerektiğine inanıyor.

HATAY’DA ışSıZLıK YüZDE 30

Ankara Ticaret Odasının yayınladığı bir rapor ise kafaları daha karıştırdı. 2006 yılını da kapsayan rapora göre ilimiz Hatay’da ki işsizlik oranı yüzde 30 civarında. Rapora göre: “ışsizliğin yüzde 30’un üzerinde seyrettiği “Hatay-Kahramanmaraş-Osmaniye” ile yüzde 20’nin üzerinde seyrettiği “Van-Muş-Bitlis-Hakkâri”, “Adana-Mersin”, “Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli” ve “Kayseri-Sivas-Yozgat” göç vermesine karşılık nüfusu ve işsizlik oranları da artan bölgeler olarak ön plana çıkıyor. Göç hızı sıfır olan, diğer bir ifadeyle aldığı ve verdiği göç eşit olan “Konya-Karaman” bölgesi ise yüzde 1,6’lık nüfus artış hızının altında ezilmiş gözüküyor” deniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir