İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıstihbarat ABD’den mi Alındı…

Eryılmaz, “Wall Street Journal gazetesinin Pentagon’a dayandırdığı haberinde yer alan; Uludere olayında istihbaratın ABD’den alındığı yönündeki haberler doğru mudur? ıstihbaratın kimden alındığı sorularına bu yüzden mi cevap vermiyorsunuz?”
 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, 28.12.2011 tarihinde Uludere’de gerçekleştirilen ve 34 vatandaşın yaşamını yitirdiği operasyonla ilgili istihbaratın nereden alındığı ve istihbaratın kaynağı ile ilgili sorulan sorulara bu güne kadar hiçbir hükümet yetkilisi cevap vermemesinin nedenlerini Başbakan Erdoğan’a sordu.
 
 
 
 
Soru önergesinde; Başbakan da dahil olmak üzere tüm yetkililerin bu konudaki soruları yanıtsız bıraktığını kaydeden Eryılmaz, “ Wall Street Journal gazetesi’nin Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’a dayandırdığı haberinde; operasyonun ABD yapımı bir insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığı belirtilmiş ve Washington ile Ankara arasında varılan uzlaşma kapsamında, ABD insansız hava araçlarının Kasım 2007’den bu yana Türkiye’ye PKK ile mücadelede istihbarat desteği sağladığı da ileri sürülmüştür” dedi ve Başbakan Erdoğan’dan şu soruları cevaplaması talebinde bulundu:“Wall Street Journal gazetesinin PENTAGON’A dayandırdığı haberinde yer alan uludere olayında istihbaratın ABD’den alındığı yönündeki haberler doğru mudur?Uludere olayında istihbaratın kimden alındığı yönündeki ısrarlı sorulara bu güne kadar cevap verilmemesinin sebebi bu mudur? 
 
 
 
 
ıstihbaratın ABD tarafından verildiği, tarafınızca ne zaman öğrenilmiştir? ABD’den alınan bu yanlış istihbaratla Türk Silahlı Kuvvetleri kamuoyunda zor durumda bırakılmak mı istenmiştir?Son iki MGK bildirisine yansıyan Suriye konusundaki farklı açıklamaların nedeni bu yanlış istihbarattan mı kaynaklanmıştır?Kamuoyunda Türk Silahlı kuvvetlerinin Suriye’ye müdahaleye sıcak bakmadığı bilinmektedir. Bu yolla, Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye’ye müdahale konusundaki karşı duruşunun değiştirilmesi mi hedeflenmiştir?”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir