İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıstihdama giden yol…

Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği (HASıAD)’nin Genç istihdamının desteklenmesi hibe programı kapsamında aldığı “ıstihdama giden yol” isimli mobilya usta yetiştiriciliği konulu projesinin açılış töreni dün yapıldı.
 
Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda gerçekleşen törene Antakya Belediye Başkan Yardımcısı ızzet Kakil, Türkiye ış-Kur ıl Müdürü Ahmet Bulanık, ıl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Osmanoğlu, HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
Törende konuşma yapan HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, ”HASıAD üyeleri olarak bizler yaşadığımız topluma, çalışanına ve ülkesine üreterek değer katmayı, bunu yapar iken de kurumsal duyarlılık gösteren işadamları olarak toplumsal farkındalıklar yaratarak sivil toplum örgütlerine öncülük etmekteyiz.” dedi.
 
NALçABASMAZ: 700 MıLYAR LıRAYA YAKIN BıR TUTARI şEHRE GETıRDıK
Burada oluşturmaya çalıştıkları farkındalığın ülkenin işsizlik sorununun temelini oluşturan mesleksizlik sorunu olduğunu belirten Başkan Nalçabasmaz, ”Tüm ülkede olduğu gibi şehrimizde de son 5 yılda % 50’si kadar çok göç alarak yakın köylerden şehre gelen bu nüfusun çoğunluğunun maalesef çalışabilir mesleksizler olduğunu biliyoruz.
 
Projemizde yaş grubunu erkeklerde 16-29 yaş, bayanlarda 16-45 yaş olarak belirledik. Böylece potansiyel çalışabilir bu kesimin mesleki becerileri kazanarak istihdam edilebilir hale gelmesini hedeflemekteyiz.” şeklinde konuştu.
 
Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl da MEB metal sektöründe 120 kişiye CNT torna ve kaynakçılık eğitim projesi gerçekleştirdiklerini, 700 milyar liraya yakın bir tutarı şehre getirdiklerini, bu proje içerisinde yer almış bulunmakta olduklarını hatırlatan Başkan Nalçabasmaz, ”şuan EML’miz Türkiye’nin metal konusunda sayılı makine parkı olan liselerden biri haline gelmiştir. Yani eğitim gören öğrencilerimiz fabrikalarda çalışan makinelerin aynılarında uygulamalı eğitim ile mesleğin hakkıyla öğrenmiş olarak mezun olmaktalar artık.
 
Bu başarıyı metalde olduğu gibi mobilyada da elde edeceğimize hocalarımız ve bizler inanıyoruz.” dedi.
 
TAZEASLAN: PROJEYE ORTAK OLMANIN SEVıNCıNı VE GURUNU YAşIYORUZ
 
Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sabri Tazeaslan da yaptığı konuşmada, günümüzde Meslek eğitiminin geçmişten daha fazla önem kazanmış durumda olduğunu belirterek, ”çünkü sürekli değişen ve gelişen dünyanın gereksinimleri de sürekli değiştirmekte ve yeni gereksinimler ortaya çıkarmaktadır. Bugün artık Mesleki eğitim bir tercih konusu değil bir zorunluluk haline gelmiştir.” dedi.
 
“Mesleki Teknik Eğitimin amaçlarından biri olan ışletmelerde Meslek Eğitimi kapsamında, öğretmen ve öğrencilerimize yeni teknolojileri tanıtma ve uygulama amacıyla çevre-okul işbirliği sağlayarak ilimizin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmakta sanayi-okul işbirliğimiz olumlu bir şekilde devam etmektedir” diyen Müdür Tazeaslan, ”Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, bu bağlamda üzerine düşeni yapmaktan geri durmamıştır. Okulumuz kendi yeni projesi dışında ilimizin kalkınması için bir fedakarlıktan kaçınmayan Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği’nin sanayimize can katacak ve işsiz gençlerimize istihdam yaratacak bu yeni projesinde de ortak olarak yer almaktayız.
 
HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ve değerli üyelerinin bu proje ile ilimizdeki işsiz kişilere sahip çıkması ve onlara istihdam imkânı sağlamaya çalışmasını takdirle karşılıyor, biz de Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi çalışanları olarak böyle bir projeye ortak olmanın sevincini ve gurunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.Tören mobil sektör temsilcilerinin sunumuyla son buldu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir