İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ıyi Günde, Kötü Günde…

Bakan Ergin, “Biz iyi günümüzde de kötü günümüzde de bu şehirde hep beraber olduk, sevinçlerimizi beraber kutladık, yasımızı beraber tuttuk. ıçinde yaşadığımız şehrin tarihi genetiği bu şekilde süregelmiş ve bugün bunu sürdürmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz”
 
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
 
Antakya Musevi Cemaati tarafından restore edilen Antakya Musevi Konuk Evi’nin açılışı Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye Musevileri Hahambaşı ıshak Haleva, Vali M. Celalettin Lekesiz ve üç semavi dinin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.Konuk Evi’nin açılışında konuşan Adalet Bakanı Ergin, “ıyi günümüzde kötü günümüzde biz bu şehirde hep beraber olduk, sevinçlerimizi beraber kutladık, yasımızı beraber tuttuk. ıçinde yaşadığımız şehrin tarihi genetiği bu şekilde süregelmiş ve bugün bunu sürdürmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.” dedi.
 
 
 
 
Hatay’da tarihten gelen kardeşlik, dostluk ve barış ortamının eksilmemesi temennisinde bulunan Ergin, ‘Bu tablo içerisinden bir iki unsuru çekin alın orası Antakya da olmaz,  Türkiye de olmaz. Biz birlikte Antakya, birlikte Hatay, birlikte Türkiye’yiz. Dünyanın değişik coğrafyasında acı ve gözyaşı var. En temel insan hakkı yaşam hakkıdır. Bizlere düşen, insanların acılarını paylaşıp gözyaşı ve akan kanı dindirmektir. Bunun için gayret sarf edip dua etmektir. Bu barış ortamı bu coğrafyadan hiç eksilmesin.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
Türkiye Musevileri Hahambaşı ıshak Haleva da, ‘En büyük dileğinin barış ve huzur olduğunu vurgulayarak, ‘Eminim ki Tanrı’nın Melekleri gökyüzünden seyrediyor ve Tanrıya diyorlar ki ‘istediğim dünya budur.’ Bu şehirde üç dinin ibadeşaneleri yan yana. Ne güzel bir tablo. Tanrı’nın istediği işte budur. Tanrı’ya bir duam var. Dünyada barış, huzur olsun, analar ağlamasın. Artık sulh istiyoruz.’diye konuştu.
 
 
 
 
Antakya Musevi Havrası Vakfı Başkanı şaul Cenudioğlu ise, inanç kültürlerini ve kimliksel yapılanmalarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, Antakya Musevi Havrası Vakfı’na ait iki tarihi konutu restore ettirerek, ‘Antakya Musevi Konukevi’ olarak hizmete sunduklarını söyledi.Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nden aldıkları ışıkla, kendilerine ait inanç ve kültür ışığının açık kalmasını sağlamaya çalıştıklarını da vurgulayan Cenudioğlu, ‘ Bizlere destek veren Adalet Bakanımız Sayın Ergin’e, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Günay’a, Valimiz Sayın Lekesiz’e, Belediye Başkanımız Sayın Savaş’a şükranlarımızı sunarım.’diye konuştu.
 
 
 
 
Açılışta Bakan Ergin, Konuk Evi’nin yapımına destek olan Hatay Valimiz Sayın Lekesiz’e, Antakya Belediye Başkanı Sayın Savaş’a ve Hahambaşı Sayın Haleva’ya birer plaket verdi. Hahambaşı Sayın Haleva’ya ayrıca,  üç dinin sembollerinin bir arada bulunduğu, ilimizdeki hoşgörüyü simgeleyen tablo hediye edildi. Konuk Evi’nin yapımına destek olan oda başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerine de birer plaket takdim edildi.
 
 
 
 
Daha sonra Bakan Ergin, Vali Lekesiz,  Hahambaşı Sayın Haleva ve diğer protokol hep birlikte,  Konuk Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.Açılışa, üç semavi dinin temsilcileri, kanaat önderleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir