İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaç Türk Lirası?

CHP Hatay Milletvekili Akgöl, Başbakan Erdoğan’a surdu; “Kurulan bu kamplar için şuana kadar toplam kaç Türk Lirası harcanmıştır”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi sunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan, Suriyeli sığınmacıların konaklaması ve barınması amacıyla kurulan kamplar için şuana kadar toplam kaç Türk Lirası harcandığı ve yapılan bu harcamaların bütçenin hangi kalemlerinden karşılandığı gibi soruların cevaplarını istedi.
 
 
 
Soru önergesinde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda söylediği “ülkemizdeki sığınmacılar için şuana kadar 300 milyon dolar harcama yapıldı” ifadesini hatırlatan Akgöl, Başbakan Erdoğan’dan şu soruların cevaplandırılmasını talep etti:
 
 
 
“ülkemiz sınırları içerisinde Suriyeli sığınmacıların konaklaması için hangi illerde hangi kamplar oluşturulmuştur? Oluşturulan kamplarda kaç çadır kaç konteynır bulunmaktadır? çadırlar ve konteynırlar hangi firmalardan hangi usulle temin edilmiştir? Karşılığında ne kadar ödeme yapılmıştır?
 
 
 
Kurulan bu kamplar için şuana kadar toplam kaç Türk Lirası harcanmıştır? Yapılan harcamalar bütçenin hangi kalemlerinden karşılanmıştır? örtülü ödenekten bu kamplar için ayrılan kaynak bulunmakta mıdır? Dışişleri Bakanının ifade ettiği 300 milyon dolarlık harcama örtülü ödenekten aktarılan miktarları da içermekte midir?
 
 
 
Kamplar için hizmet alımı yapılmakta mıdır? şayet yapılmakta ise hangi firmalardan ne tür mal ve hizmet alımı yapılmıştır? Yapılan mal ve hizmet alımları için hangi firmaya toplam ne kadar ödeme yapılmıştır? Mal ve hizmet alımları doğrudan temin yöntemiyle mi yapılmıştır? 
 
 
 
Türkiye’de ki sığınmacılarla ilgili olarak Birleşmiş Milletlerden toplam ne kadar ödenek alınmıştır?” 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir