İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaçak sigara çok daha zararlı…

ıskenderun ıstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürü Uğur Güleş ıskenderun Gazeteciler Cemiyetinde bilgilendirme toplantısında, Muhafaza Müdürlüğü olarak 2010 yılının ilk 6 ayında toplam 20 bin 909 bin 992 liralık kaçak mal ele geçirildiğini açıklarken vatandaşlara Alo 136 hattından 24 saat kaçakçılık ihbarı vermeleri konusunda çağrıda bulundu.
 
Güleş, “Bizim asıl görevimiz kaçakçılıkla mücadele etmektir. Vatandaşlarımız bize Alo 136’dan 24 saat kaçakçılık ihbarlarında bulunabilirler ve biz onların her türlü ihbarını bekliyoruz ve değerlendirmelere alıyoruz. Biz ıskenderun Vergi Dairesinin 10. katında hizmet vermekteyiz.
 
şu anda 22 personelimiz faaliyet gösteriyor ve Hatay sınırları ve Osmaniye’ye kadar Sınır kapılarımız, körfez bölgesi ve liman bizim sınırlarımız içerisindedir. şu anda mevcut kullandığımız Vaper Tracer dediğimiz patlayıcıları bildiren bir alet, Radleflex yoğunluk ölçüm aletidir ve aracın tekerleklerinin arkasındaki döşemelerinin altındaki, bir binanın duvarının arkasındaki olan şeyleri bildiren bir alet, Portatif metal Analizörü özellikle bölgemizin demir çelik bölgesi olmasından dolayı da metal olan cisimleri bilgilendiren aletler ve denizimizde Barbaros 416 Deniz botumuz var ve bu deniz botu Türkiye’nin en hızlı deniz botudur, Sigpa Assan ve GPS cihazı gibi ve daha birçok yüksek bir donanıma sahibiz” dedi.
 
Suriye ile vizelerin kaldırılmasından sonra kaçak sigaranın çoğaldığını ve her gün yaklaşık 200 karton sigara ele geçirdiklerini belirten Güleş sigara kaçakçılığının nedeninin sigaranın Türkiye’de pahalı olmasını gösterdi Güleş,”Buradaki bir sigaranın kartonu 50 lira ise orada 10 lira. Ama kaçak sigaralar normal sigaradan kat kat daha zarar veriyor insan vücuduna. Vatandaşlarımız bu konuda biraz daha bilinçli davranacaklar umarım” şekline konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir