İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaçak Yapı’ Uyarısına Destek…

Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nun imar ve kaçak yapılaşmaya yönelik olan hassasiyetini önce Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ardından kendisini ziyaret eden DSP’li Belediye Başkanları önünde dile getirmesi, büyük yankı buldu.
 
Vatandaşlar arasında memnuniyetle karşılanan Vali Miroğlu’nun uyarısına ilk destek ise ınşaat Mühendisleri Odası (ıMO) Hatay şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu’ndan geldi. Konuya ilişkin kısa bir açıklama yapan ıMO Hatay şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, “Sayın Valimizin bu yönde uyarılarda bulunması biz ınşaat mühendisleri Odasını oldukça mutlu etti.
 
Hatırlanacağı üzere bizler oda olarak daha önceye dayanan benzer çok sayıda açıklamamız vardı. Sayın valimizden de bu yönde açıklama yapılmasını manidar, manidar olduğu kadar da yerinde bulduk” dedi.
 
çOK SAYIDA KAçAK ıNşAAT VAR
 
Konuya ilişkin açıklamasını sürdüren ıMO şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, “Basında da yer aldığı gibi özellikle seçim süreçlerinde çok sayıda kaçak inşaat yapılıyor. Oy kaygısı ile buna müsaade eden Belediyeler, bu işin birinci dereceden sorumlularıdır. Tabi sorun sadece Antakya’da değil.
 
Bu nedenle bu sorun bir bütün olarak ele alınmalı ve ülkenin tamamından soyutlanmalıdır. Bizler ınşaat Mühendisleri Odası olarak sayın valimizin yaptığı uyarıların dikkate alınmasını temenni ediyoruz. Bu konuda oda olarak bizlere görev düşmesi halinde o görevimizi yerine getireceğimizi dile getiriyoruz” dedi.
 
DEPREM GERçEğı
 
Depremde en çok zarar gören binaların plansız, programsız yapılan kaçak yapıların olduğunu hatırlatan Cihat Mazmanoğlu, “Binalar sağlam yapılırsa, ne devlete iş düşer, ne de insanlarımız boş yere canlarından ve mallarından olmaz. Meydana gelecek bir depremde en çok yorulacak ve zarar görecek olan kaçak yapı sahiplerinin kendileridir. çözüm; yeni yapıların depreme dayanıklı yapılması ve daha önceki yıllarda yapılan binaların depreme dayanıklı hale getirilmesidir. Tabi en önemlisi ise kaçak yapılaşmadan kaçınmaktır. Bu manada Sayın valimizin yaptığı uyarıları önemsiyor ve destekliyoruz.”
 
BıR DESTEKTE TEKSöZ’DEN GELDı
 
Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz’de Vali Miroğlu’nun uyarılarına destek veren sivil toplum kuruluşu temsilcileri arasında yer aldı. Teksöz kısa açıklamasında, “Sayın valimizin bu konudaki hassasiyetini destekliyor ve takdir ediyoruz. Daha güzel bir Antakya için yapılan bu uyarıları önemsiyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir