İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadi : Mayınlar temizlenmeli…

Antakya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri Eğitim Sen binasında bir basın açıklaması yaparak, tüm sınırlardaki arazilerin Mayınlardan Temizlenerek, topraklar topraksız köylülere işletmeleri için dağıtılması gerektiğini ifade ettiler.
 
Düzenlenen basın toplantısında Antakya Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Hülya Kadi, Türkiye’nin; Suriye, ıran, Irak, Ermenistan sınırlarının mayınlarla döşendiğini hatırlatarak, “Tüm sınır boylarında 920 bin 80 adet mayın bulunmaktadır. ölüm tuzağı halindeki mayınlı tarlalar can almaya, sakat bırakmaya devam ediyor.
 
Diğer yandan Bölge halkı işsizlik, açlık ve sefaletin girdabında yaşam kavgası verirken, yüz binlerce dönem arazi üretim dışı bırakılmıştır.1959 yılında Hatay`dan başlayıp Kilis, Gaziantep, şanlıurfa, Mardin ve şırnak`a kadar uzanan yaklaşık 510 km uzunluğunda ve 350 metre derinliğindeki Türkiye-Suriye sınırında 620 bin dolayında mayın bulunmaktadır.
 
Ottowa Antlaşması’nı imzalayan Türkiye, bu sözleşmenin gereği olarak bu mayınları 2014 yılana kadar temizlemeyi önüne koymuş bulunuyor.Türkiye ile sınırı bulunan kardeş halklarla aramıza döşenen bu ölüm tuzaklarının, mayın tarlalarının bir an önce temizlenmesi ve bu toprakların topraksız halkın kullanımına verilmesi tüm halkları sevindirecek bir gelişmedir.
 
Ancak ne yazık ki mayın temizleme sorunu AKP hükümetince bir rant kapısı olarak değerlendirilmekte, hesaplar ve ihaleler buna endekslenerek yapılmaktadır. Devletin olanaklarını kullanarak sorunu çözmek yerine, yeni sorunlar yaratacak, sınır boylarına yarım asır boyunca yerleştirilmiş ‘yeni mayınlar’la yeni sorunlar yaratılmak istenmektedir. Sınırlardaki mayınların bir an önce temizlenmesi için öncelikle Türkiye’nin olanakları değerlendirilmelidir.
 
Bu çalışma parlamento, demokratik kitle örgütleri, insan hakları örgütleri ve bu alanda uzmanlaşmış gönüllü ulusal ve uluslar arası kurum ve kişilerin işbirliğiyle yürütülmelidir” dedi. Mayınları döşeyen Türkiye Devletidir Mayınları döşeyenin Türkiye Devleti olduğunu da ifade eden Hülya Kadi, “Devlet mayınları nasıl döşemişse o şekilde temizlemelidir. Aynı şekilde sınırın karşı tarafında döşenen mayınlar Suriye tarafından sesiz-sedasız bir şekilde sökülmüş ve o alanlar köylülere dağıtılmıştır. Köylüler o tarlaları yıllardır kullanmaktadır” dedi.
 
AKP Hükümeti her işe tüccar mantığı ile yaklaşıyor AKP Hükümetinin her işe tüccar mantığı ile yaklaştığında vurgulayan Kadi, “AKP hükümeti bu yüzden mayınlı tarlaları köylülere dağıtmak istemiyor. Bunun için ne karşılığı olduğu belli olmayan bir şekilde ısrail şirketlerine kiraya vermek istiyor. Hükümet tüccar zihniyetinden vazgeçerek mayınları kendi olanakları ile temizlemeli ve mayınlı alanları gerçek sahibi olan köylülere dağıtmalıdır.
 
Türkiye’nin mayın temizleme işini ısrail devletine ya da onların güdümündeki şirketlere 44 yıllık kullanım hakkıyla birlikte devretmesi, sınır boylarına yeniden ipotek koymakla eş anlamlıdır” dedi. Toprak Reformu gerçekleştirilmeli Toprak reformunun gerçekleşmesi gerektiğini de belirten Hülya Kadi, “Mayınlardan temizlenen topraklar başta sınır boylarındaki yurttaşlarımız olmak üzere, topraksız köylülerin kullanımına sunulmalıdır. Toprak reformuna büyük ihtiyaç duyulan Bölge’de bu vesile ile bir adım atılmalı ve giderek kapsamlı bir Toprak Reformu gerçekleştirilmelidir” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir