İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın koruma altına alınmalı…

Kadın Emeği Kollektifi adına açıklamada bulunan özlem Varol, tüm dünyada kadınların farklı nedenlerle şiddete, tecavüze uğradığını dile getirerek, şiddete uğrayan kadınların bir şekilde koruma altına alınması gerektiğini söyledi.
 
Yetkililerden Kadın Emeği Kollektifi adına talepleri olduğunu söyleyen özlem Varol, “şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin önlenmesi için kamusal önlemler alınmalı, bu suçları işleyenlerin cezaları ağırlaştırılmalı, tahrik indirimi uygulanmamalı.
 
Tecavüze uğrayan kadınların psikolojisinin bozulup bozulmadığını araştırmak gibi kadının uğradığı şiddeti görmezden gelen ve erkeği korumaya yönelik yaklaşım ve uygulamalar son bulmalı. Cinsel tacize uğrayan kadınların ifadeleri esas alınmalı, kadın danışma merkezleri, kadın sığınma evleri, meslek edindirme kursları yaygınlaştırılmalı, kadınlar üçüncü sayfa haberi olmaktan çıkarılmalı, medyanın dili erkek egemen ideolojiyi besleyen yorum ve ifadelerden arındırılmalıdır.
 
 Okullarda cinsel eğitim müfredata alınmalı, kitaplardaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren dil terk edilmeli, esnek ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmeli, kadın istihdamının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kadınların ev içi emeği görünür kılınmalı, ev kadınlarının koşulsuz olarak emeklilik ve sosyal güvenlik hakkı güvence altına alınmalı işe alımlarda cins ayrımcı uygulamalar yasaklanmalı, işyerinde kişisel şiddet, taciz, tecavüz olaylarına karşı önleyici tedbirler alınmalıdır.
 
 
çocukları ve kadınları mağdur eden şiddeti derinleştiren savaş politikalarına son verilmeli, şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınlar, tüm yasal haklarını kullanmalarının sağlanması yanında, özel önlemler alınarak koruma altına alınmalı, bu tür şikayetler aile meselesi denilerek üstü kapatılmamalı, 2006/17 sayılı kadın ve çocukları şiddetten korumak için çıkartılan Başbakanlık genelgesi uygulamaya konulmalıdır.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir