İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlar KOSGEB’den Faydalanacak…

Her ay konusunda uzman bir konuk ağırlayarak üyelerine bilgi akışı sağlayan Hatay Kadın Girişimciler Derneği’nin organize ettiği toplantıda bu kez TBMM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz hafta kabul edilen ve “devrim” niteliğinde olan “Hizmet ve Ticaret Sektöründe KOSGEB Destekleri” ele alındı. ımalat sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin de KOSGEB desteklerinden yararlanmasını öngören kanun tasarısının, TBMM Genel Kurulu’nda kabulünün ardından Hataylı ış Kadınları da harekete geçti.
 
Bu anlamda HATAY KAGıD’in konuğu olan KOSGEB Hatay Temsilcisi Tuğba Gölge, kabul edilen tasarının detaylarını dernek üyeleriyle paylaştı. Gölge, KOSGEB kanununda değişiklik yapılan tasarının mecliste kabul edilerek yasalaştığını hatırlatarak;imalat sektörünün yararlandığı KOSGEB kredilerinden, artık hizmet ve ticaret sektörlerinde iş yapan firmaların da yararlanacağını söyledi. Gölge, konuşmasını şöyle sürdürdü.
 
önceki gün KOSGEB kanununda değişiklik yapan tasarının mecliste kabul edildiğine dair resmi gazetede yayınlanmasının ardından uygulamaya geçileceğini müjdelemek istiyorum.Bundan sonra hizmet ve ticaret sektöründeki şirketler de KOSGEB kredisinden yararlanacak. TBMM`de kabul edilen Küçük ve Orta ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı Kurulması Hakkındaki Kanun ile artık sadece sanayiciler değil, hizmet esnafı da KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek. KOSGEB girişimcilerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlerin alınması için geri ödemeli ve ödemesiz destek yapacak.
 
Nitelikli hizmet amacıyla KOSGEB`in bütçesi arttırılarak 400 milyon TL ‘ya çıkarıldı. Sizlerin de her fırsatta KOSGEB veri tabanına girerek ‘Stratejik Yol Haritası’ sürecine girmenizi, böylece başta faizsiz destekleme kredi olanakları olmak üzere KOSGEB`in ihracat, danışmanlık, fuar gibi tüm desteklerinden yararlanabileceğinizi söylemek istiyorum. Bu konuda sizlere her zaman bilgi desteği sağlayacağız ”dedi. KOSGEB’in sunduğu imkânlar ve krediler hakkında detaylı bilgi veren Tuğba Gölge tüm sektörlerde danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyerek; kadın girişimcilerin de sektör ayrımı yapmaksızın kredilerden faydalanabileceğini, bunun için en önemli koşulun KOSGEB veri tabanına üye olunması gerektiğinin de altını çizdi.
 
MISTIKOğLU: KANUN DEğışıKLığı SEVıNDıRıCı GELışME
 
Hatay Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Yasemin Mıstıkoğlu da KOSGEB Kanunu’nun değiştirilerek imalat dışındaki hizmet ve ticaret sektörlerinin destek kapsamına alınmasının büyük fayda sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu: “özellikle ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren kişi ve kuruluşların ve tabiî ki üyelerimizin de bu konuda yoğun talebi vardı. Bugüne kadar KOSGEB desteklerinden sadece imalat yapan işletmeler yararlanabiliyordu. Oysa şimdi yoğun bir istihdam kapasitesine sahip ticaret ve hizmet sektörleri de KOSGEB desteklerinden faydalanabilecek. Bu kanun değişikliği sevindirici bir gelişmedir. çünkü kadınlarımızın çoğu hizmet ve ticaret sektöründe çalışmakta, yeni iş kurmak isteyen kadınlarımız genelde bu sektörlerde atılımlar yapmaktadır. Bu değişiklikle kadınlarımız KOSGEB desteklerinden yararlanacak ve iş hayatına katılımları daha kolay olacaktır dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir