İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KAGıD 2009 yılını değerlendirdi…

Hatay Kadın Girişimciler Derneği’ nin”2010’ a Merhaba Yemeği’ nde, yeni üyelere  dernek  rozetleri takıldı.
 
Hatay Kadın Girişimciler Derneği’ nin, “2010’ a Merhaba Yemeği” nde bir yılın değerlendirilmesi yapıldı.  2006’ da kurulan derneğin üye sayısının 4 yılda 40’ a ulaştığını belirten Hatay Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Yasemin Mıstıkoğlu;
“Derneğimizin kuruluş tarihi olan 2006 yılından bugüne kadar olan sürede iş hayatında olan, iş hayatına atılmayı düşünen birçok kadınımıza yol gösterdiğimize inanıyoruz. Amacımız kadın girişimciliğinin desteklenmesi için bölgesel politikalar ve stratejiler oluşturarak, daha çok kadına ulaşmak; dolayısıyla kadın girişimci sayısını arttırmaktır. Yeni yılın kadınlarımıza ve tüm Hataylılara yeni iş umutları getirmesini diliyoruz.” dedi. Derneğin geleneksel yeni yıl yemeğinde konuşan HATAY KAGıD Yönetim Kurulu Başkanı Mıstıkoğlu , “Derneğimize yeni katılan işkadınlarımız ile gücümüze güç kattık” diyerek yeni üyelere rozetlerini taktı.
 
Hatay Kadın Girişimciler Derneği’ ne en son katılan üye isimleri ise şöyle; Dr.Nevide Kimyon, MKü.öğr.üyesi Meral Esmerligil,Turizmci Ayşin Otuzbir, Uluslar arası ilişkiler uzm.Aslı Kuseyri,ıçmimar Ayça özkan Topal, ışletmeci Yıldız Akın.Toplantının sonunda dernek başkanı Mıstıkoğlu,  2009 yılında yaptıkları etkinlikler hakkında kısa bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirmeye göre 2009 yılı Hatay KAGıD etkinlikleri şöyle;
 
OCAK 2009: Mustafa Kemal üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı Sn. Daniela Mursaloğlu ve komisyon üyesi Sn.Tülay Atay Avşar ile yaptığımız toplantıda, ortak proje üretmeye karar verildi ve Mart ayındaki etkinliğin temelleri atılmış oldu.
 
şUBAT 2009: Adana Kadın Girişimciler Derneği tarafından düzenlenen gerçekleştirilen “3. Anadolu Kadın Girişimciler Zirvesi”ne katıldık.
ışKUR ve MKü iş birliğiyle düzenlenen, 2008 yılında başlayan ve 3 ay süren “çOCUK BAKICILIğI KURSU ” tamamlandı. Kursu tamamlayan 20 kursiyere sertifikaları verildi.
 
 
MART 2009: AKP Grup Bşk.Vek.ve Hatay Milletvekilimiz Sn.Sadullah Ergin(60.Hükümet/Adalet Bakanı) ile AKP Antakya Belediye Başkan Adayı Sn.Lütfü Savaş konuklarımız oldu.Ayrıca  diğer adaylarımız Sn.ıris şentürk ve  Sn.Mahmut Alpagot da yerel seçim öncesi derneğimizi ziyaret etti.
Mustafa Kemal üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Komisyonu ile “BAşARILI KADIN OLMAK” konulu panelimiz büyük ilgi gördü. Konuklarımız yönetmen-yapımcı, senarist ,yazar Sn.Tomris Giritlioğlu, Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Sn.Meral Tamer, Star TV Genel Yayın Yönetmeni Sn.Melis Civelek, KAGıDER Başkan Yardımcısı Sn.Aydan Baktır, Günümüz Türk Kadınlarından Başarı öyküleri” kitabının yazarı Bahçeşehir üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sn.Gönül Bakay oldu. Panelin moderatörlüğünü ise NTV- MSNBC’ den Sn.Yasemin Arpa yaptı. MART 2009: Antakya Meslek Yüksekokulu, ınternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı Bölümü öğrencileri için düzenlenen söyleşi gününe katıldık.
 
NıSAN 2009: KOSGEB Hatay Temsilcisi Sn.Tuğba Gölge konuğumuz oldu. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve “devrim” niteliğinde olan “HıZMET ve TıCARET SEKTöRüNDE KOSGEB DESTEKLERı” hakkında bilgi verdi.
KOSGEB Hatay Temsilcisi Sn.Tuğba Gölge “üRETEN KADINLAR ıçıN KREDı”adıyla düzenlediğimiz toplantıda yaklaşık 200 kadın girişimciye bilgi verdi.
 
 
MAYIS 2009: Hafta içi hergün 07.40–09.40 arasında canlı olarak TRT de yayınlanan “Gündem”Programında derneğimizin faaliyetleri, örnek kadın girişimciler, Hatay’da kadınlara iş olanakları ve Hataylı kadınların sosyal yaşamını anlattık.
 
 
HAZıRAN 2009: KAGıDER tarafından ıstanbul’ da düzenlenen “1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi”ne katıldık.
“Dünya çevre Haftası” kapsamında Antakya Belediyesi’nin başlattığı temizlik kampanyasına destek olmak amacıyla 5 Haziran günü yapılan yürüyüş ve etkinliklere de katıldık.
 
AğUSTOS 2009:Hatay Valisi Sn M. Celalettin Lekesiz başkanlığında yapılan Hatay ili stratejik yönetime geçiş ve il stratejik planı ilk adım toplantısına katıldık.
Hatay Merkezli olmak üzere Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan Düzey 2 Bölgesi(TR 63)Kalkınma Ajansı olan “DOğU AKDENıZ KALKINMA AJANSI” nda biz de yeralıyoruz
 
 
EKıM 2009:Hatay Genç ışadamları Derneği (HAGıAD) ile işbirliği yaparak “MOBBING” konulu  bir seminer düzenledik.Türkiye’nin ilk Mobbing Araştırma Bilgilendirme ve Destek Merkezi kurucusu Sn çağlar çabuk tarafından verilen seminerin konusu olan  “Mobbing” ;şimdiye kadar Akademisyenler arasında, farklı organizasyonlarla ele alınmış iken,Türkiye’ de ilk defa  Hatay’da işverenler ve çalışanların katıldığı seminerle tartışmaya açıldı.
AB fonları arasında yer alan, Hollanda hükümeti tarafından desteklenen “MATRA ”programı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledik. Hollanda ıstanbul Başkonsolosluğu Basın ve Kültür Ataşesi Sn Daniel Stork, Antakya Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda,”Hollanda Matra G2G.NL” programlarının amacı hakkında bilgi verdi.
A.ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi  öğretim üyesi Doç.Dr.Sn H.Bader Arslan tarafından verilen AB Programı çerçevesinde kadın girişimciler için bazı temel konularda“GıRışıMCıLıK ve MARKA EğıTıMı  ”seminerine  katıldık.
 
 
KASIM 2009: Hatay Valisi Sn M.Celalettin Lekesiz’in başkanlığında düzenlenen; Marka Kentler Projesi kapsamında çalışmalar yürütecek kurulların oluşturulacağı toplantıya katıldık
 
 
ARALIK 2009: Derneğimizin organize ettiği “KADINLARIN YOLU AYDINLANIYOR” temalı toplantıda, Garanti Bankası tarafından kadınlara özel verilen destekler hakkında bilgi sunuldu. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sn.Nafiz Karadere’ nin konuşmacı olduğu toplantıya 200 kişi katıldı
 
ATSO, HESOB, Antakya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile “ANTAKYA’NIN TARıHı EVLERı TURıZME NASIL KAZANDIRILIR?” konulu bir söyleşi organize ettik.
 
 
Ayrıca, bu yıl iki AB projesi verdik. Sonucunu bekliyoruz.
PROJE 1: ANTAKYA GENç MESLEKı EğıTıM AKADEMıSıProjenin Amacı: Hedef gruptaki gençlerin hizmet sektörü kalifiye eleman ihtiyacına yönelik donanımlı hale getirilmesi ve bu sektörde istihdam edilmesinin sağlanmasıdır.Projenin Hedef Grubu: ılçede yaşamakta olan 15–29 yaş arası, 50 genç kız ve erkektirProje Ortağı: Antakya Ticaret ve Sanayi Odası
 
PROJE 2: KADIN ıSTıHDAM PROJESı Projenin Amacı: Kadınların istihdam edilebilirliğini arttırmak, Kadın girişimciliğini desteklemek ve Kadınların işgücü piyasasına katılımlarını sağlamak
Projenin Hedef Grubu: Hatay ılinde yaşayan, eğitim seviyesi ve ekonomik imkanları düşük, hiç çalışmamış ya da bakım hizmetleri nedeniyle iş hayatından çekilmiş 16–45 yaş arası 100 kadındır.
Proje Ortağı: Antakya Ticaret ve Sanayi Odası

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir