İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalkanların Gölgesinde

6 ilde gerçekleştirilen baskınlarla yaşanan gözaltıları protesto etmek amacıyla KESK il binası önünden Ulus Meydanı’na yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen grup polis engeline takıldı. Valiliğin uyguladığı yasak nedeniyle yürümesine izin verilmeyen KESK üyeleri, basın açıklamasını polis kalkanlarının gölgesinde gerçekleştirdi.
 
 
 
H.Bozok

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hatay şubesi üyeleri, geçtiğimiz gün Mersin, Diyarbakır, Adana, Batman, şırnak ve Dersim’de gerçekleştirilen baskınlarla KESK yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için bir basın açıklaması yapmak üzere KESK ıl Binası önünden, Saray Caddesi boyunca yürüyerek Ulus Meydanı’nda bir basın açıklaması yapmak isteyince, Hatay Valiliği’nin 3 Eylül tarihi itibariyle uygulamaya koyduğu yasak nedeniyle, güvenlik güçlerinin engeline takıldı.
 
 
 
Güvenlik güçleri ile grup arasında uzun süren pazarlıklar ve telefon görüşmeleri sonrasında, polis barikatını geçemeyen grup 1 saatlik bir oturma eylemi gerçekleştirdi.
Oturma eyleminin ardından yeniden başlaya uzlaşma çabaları da güvenlik üçlerinin kararlı tutumu sonrası sonuçsuz kalınca, KESK Hatay üyeleri açıklamalarını bulundukları yerden yapma kararı aldılar.
 
 
 
Grup adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Hatay şube Başkanı Ayhan Erkal, yasakların ve baskıların kendilerine yıldıramayacağına ve mücadelelerinin devam edeceğine vurgu yaparak şöyle konuştu:
 
 
AKP’nin “ileri demokrasisi” her gün yaşanan gözaltı ve tutuklama furyası ile devam ediyor. “ıleri Demokrasiye” muhalefet eden herkes gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.
 
 
 
Son olarak dün sabah erken saatlerde, uzun zamandır ilan edilmemiş bir OHAL sisteminin hüküm sürdüğü Mersin başta olmak üzere Diyarbakır, Adana, Batman, şırnak ve Dersim’de gerçekleştirilen baskınlar sonucunda, KESK Genel Meclis üyemiz Sinan Muşlu, Eğitim Sen Mersin şube Kadın Sekreteri Aynur şahin, Eğitim Sen Mersin şube üyesi Musfafa Işık, Tüm-Bel Sen Mersin şube üyesi Erdal Sarıkaya ve Tüm Bel Sen Diyarbakır şube üyesi Mustafa Gül gözaltına alınmıştır.”
 
 
“Mahkemelerden Hukuki Değil, Siyasi Kararlar çıkıyor”
özel Yetkili mahkemeler aracılığıyla muhalif olan herkesin sudan bahanelerle cezaevlerine gönderildiğini ve son dönemde yaşanan örneklerin sayısının arttığını ifade eden Erkal, Türkiye’de artık mahkemelerden hukuki değil, siyasi kararların çıktığının en net ifadesi olduğunu söyledi.
 
 
 
Erkal, “Tek parti iktidarına davalı bu “yeni” otoriter rejimin, kendi suretinden ibaret bir dünya yaratmak için üzerindeki hegemonyasını artırdığı emniyeti, yargıyı, özel yetkili mahkemeleri, 12 Eylül faşist askeri darbesinin ürünü anayasayı, demokratik hak arayışlarının önünü tıkayan yasaklarla dolu onlarca yasayı seferber ettiği artık bu ülkede yaşayan herkesin bildiği bir sır haline gelmiştir.” Dedi.
 
 
 
Sisteme muhalefet eden herkesin, bazen varlık nedenlerini oluşturan en doğal eylem ve etkinlikleri suç sayılarak bazen de suç yaratılarak, AKP tarafından itibarsızlaştırılmak istenmekte olduğunu ileri süren Erkal, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bu çerçevede, uzunca bir süredir KESK’in üzerinde yaratılan baskı ve kuşatma operasyonu tüm kamuoyunca bilinmektedir. ülkemizde kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesinin öncüsü KESK, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınması, tutuklanması ile adeta bertaraf edilmek istenmektedir.
 
 
 
Bilinmesini istiyoruz ki; sendikal mücadelemizi, demokratik taleplerimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz eylem ve etkinliklerimizi suç gibi göstermeye çalışanların, kes- kopyala – yapıştır sorgu tutanakları ve iddianamelerle toplam 70 arkadaşımızı demir parmaklıklar ardında tutanların maskesi er ya da geç düşecek, hukuk dışı girişimleri mutlaka ortaya çıkacaktır.
 
 
 
Demokratik kamuoyuna “siyasi mesaj” vermek amacıyla gerçekleştirilen operasyonlara artık son verilmeli, gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”
 
 
 
Erkal, açıklamasının sonunda geçtiğimiz gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Halk Müziği sanatçısı, besteci, söz yazarı ve UNESCO tarafından “yaşayan insan hâzinesi” kabul edilen Neşet Ertaş’ı türküleriyle ölümsüzlüğe uğurladıklarını ifade ederek, “Milletimizi başı sağ olsun” dedi.
Grup basın açıklamasının ardından sessizce dağılırken, yaklaşık 2 saat trafiğe kapalı kalan yol tekrar trafiğe açıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir