İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalkınma Ajansı yönetim kurulu toplandı…

Hatay Valiliğinde düzenlenen toplantıya, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, dört ilin Belediye Başkanları, ıl Genel Meclisi ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları katıldı. Toplantıya başkanlık eden Hatay Valisi Lekesiz, kalkınma ajanslarının, ”Bölgesel gelişmişlik farklarının ortadan kaldırılması ve üretilecek projelerle özellikle iş dünyası ile sivil toplum kuruluşlarının önünü açmak” hedeflerine yönelik faaliyet göstereceğini bildirdi.
 
ılgili Bakanlar Kurulu kararına göre ajansın merkezinin Hatay olarak belirlendiğini ifade eden Vali Lekesiz: “Ajans işleyişi gereğince yönetim kurulu başkanlığı her yıl bir ilde olacaktır. ılk yıl Hatay’dadır. Kalkınma ajansı proje üretmeyecek, katalizör görevi yapıp özel sektör ve iş dünyasının önünü açarak projeler üretilmesini sağlayacaktır.” dedi.
 
 Birlikte işbirliği yapma kültürü…
 
 Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yeni bir model olan ajanslarla bölgesel kalkınmada önemli bir adım atıldığını hatırlatarak devam ettiği konuşmasında, “Yapıya baktığımızda kamu, yerel yönetimler, meslek odaları var ve sivil toplum örgütlerinin de karar alma mekanizmalarına katılması öngörülmüş. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. çünkü kalkınma topyekûn yapılabilecek bir iştir. Bölgesel kalkınma adına bu kadar geniş katılımlı bir işbirliğinin öngörülmesi de çok önemlidir. Kalkınma ajanslarında mutlak surette bölgenin potansiyelini dünyaya pazarlayabilecek kapasitede insanlar çalıştırılacaktır. Bu da önemlidir” dedi. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in bu kısa açılış konuşması ardından toplantı basına kapalı olarak sürdürüldü.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.