İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalkınmanın ilk hamlesi “Restorasyon”&

Ahilik Haftası kutlama programı çerçevesinde çarşı esnafını ziyaret ederek bayramlarını kutlayan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Kurşunlu Han’da mevcut harabe dükkânlara şahit olunca üzüntüsünü dile getirdi. Aynı sorundan şikâyetçi olan çevre esnafına seslenen Vali Lekesiz, çok ortaklı dükkân sahiplerine ulaşılarak bir araya getirilmesini ve dükkânların restoresinin yapılmasını istedi. Bunun mümkün olmaması halinde Valilik olarak dükkânları kendilerinin de restore edebileceklerini belirten Lekesiz, “Sahiplerini ben tanımıyorum. Siz esnaf olarak onları bir araya getirin. Kendileri restore etmezlerse bize belli bir süreliğine versinler valilik olarak kendimiz yaparız” dedi. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu’nun da katılım gösterdiği etkinlikte konuşmasını sürdüren Lekesiz, ilin kalkınması ile ilgili yapılan çalışmalara da değindi.
 
Bir bütün olarak kalkınmalıyız…
Konuşmasına devamla, kalkınmanın sadece bir iki unsurla olmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Vali Lekesiz, “Sadece Habib-i Neccar, St. Piyer Kilisesi ve Arkeoloji Müzesiyle kalkınma olmaz. Bunlar önemli değerlerdir ancak bu ve benzeri değerlerimizi artırmak ve sayılarını çoğaltmak zorundayız” dedi. ılimize gelen turistlerin ilgisini çekecek çalışmalara imza atmanın önemine vurgu yapan Lekesiz, “ıllerin kalkınması birikim ile ilgilidir. Ne kadar çok birikiminiz varsa kalkınmanızda o kadar çabuk olur. Sadece Habib-i Neccar, St. Piyer Kilisesi ve Arkeoloji Müzesi ile Antakya’nın kalkınmasını sağlamak çok zordur. Gelen turistlerin zevkle ve keyifle kalabilecekleri mekânlar oluşturmak lazım. Böylelikle bir gün kalacak turist, bir kaç gün kalarak, hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmuş olur” ifadesini kullandı.
 
SAVAş: REKABET ıçıN RESTORASYON şART Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise çarşının eski tarihi dokusuna yeniden kavuşması için çaba gösterdiklerini ve bunun için proje hazırlattıklarını ifade ederek, “Proje tamamlandıktan sonra esnafımıza restorasyon için bir süre tanıyacağız. Hazırladığımız proje ile amacımız esnafımızı mağdur etmek değil, burayı cazibe merkezi haline getirmektir. Bunu yapmak için de herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Halı hazırda merkeze yapılması önceden planlanan iki alışveriş merkezi bulunmaktadır. Esnafın bu alışveriş merkezleri ile rekabet edebilmesi için bu projenin hayata geçirilip çıtanın yükseltilmesi şart oldu” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir