İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalkınmaya ajans desteği…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Kalkınma Ajansın kurulma amacının, bölgedeki potansiyeli harekete geçirmek ve tüm bölgenin ulusal ekonomiye katkısını en üst seviyede tutmak olduğunu söyledi.
 
Lekesiz, ıl özel ıdare Müdürlüğü salonunda, Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimi öncesinde yaptığı konuşmada, Hatay merkezli kurulan Kalkınma Ajansının isminin ve logosunun önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade etti. Kalkınma Ajansı’nın teşkilatlanma biçimi ve amaçları hakkında bilgi veren Lekesiz, şöyle devam etti: ”Kalkınma Ajansın kurulma amacı, bölgedeki potansiyeli harekete geçirmek ve tüm bölgenin ulusal ekonomiye katkısını en üst seviyede tutmaktır.
 
Gelirini Genel bütçenin binde 5’inden, ıl özel ıdaresinin ve belediyenin bütçelerinin yüzde 1’inden sağlayacaktır. Ajans, kendisine tahsisi edilen kaynakları bölgesel plan ve projelere uygun şekilde kullanılmasını da sağlamalıdır. Kamu kurumları, özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, mahalli idareler, üniversite ve kar amacı güden işletmeler, bölgenin kalkınmasına fayda sağlayan proje faaliyetleri için Kalkınma Ajansı’ndan bütçe talebinde buluna bileceklerdir.” Lekesiz, 3 ilin kalkınma ajansının 100 kişilik bir temsilci kadrosundan oluşacağını ve bu kadronun 40’ı Hatay’dan, 34’u Kahramanmaraş’tan ve 26’sının da Osmaniye ilinden oluşturulacağını kaydetti.
 
Arıkan , kurul başkanlığına seçildi…
 
Ardından seçimlere gidildi ve Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan ve Hatay merkezli kurulan ”Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığına” Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Arıkan seçildi. Başkan Vekilliğine ise Hatay ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık, Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Katip üyeliğine ise Serdal Yılmaz Saraç ve Mustafa Saçhan getirildi.
 
Seçim sonunda Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığından Uzman Ahmet Kındap ve Erol Ohtamış, üyelere Kalkınma Ajanslarının işleyişi hakkında bilgi verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir