İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karasu: Antakya kimliğini koruyor…

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu, kentin dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, dinleri ve kültürleri bir arada barındırdığını ifade etti. Karasu, yazılı açıklamasında, 23-26 Haziran tarihleri arasında Suriye’nin Halep üniversitesi’nde “Tarihi ve Kültürel Miras’ın Korunması” konulu uluslararası sempozyuma katılacağını bildirdi.

Sempozyumda, “Antakya; Kimliğini koruyan Ender Kentlerden” başlıklı sunum yapacağını belirten Karasu, şöyle devam etti: “Antakya, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri olup bütün dinleri, kültürleri bir arada barındıran bir kenttir. Birçok depreme, savaşa, yangına karşı dimdik ayakta kalıp direnmiş ve bu kültür mozaiği içinde bugünlere kadar gelmiştir.

 
Eski tarihlerden günümüze kadar gelen tarihi eserler, Senpiyer Kilisesi, Habib-i Neccar Camisi, Titüs Tüneli, hanlar, çeşmeler, bunun en güzel örnekleridir. Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve başka dinlere, mezheplere mensup insanların bir arada yaşayarak, günümüze kadar barış, kardeşlik ve huzur içinde gelmesi, dünyada verilecek en güzel örneklerden birisidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir