İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kardinal ve Başepiskoposlar Toplandı…

Papa 16. Benediktus tarafından ilan edilen ”Saint Paul Yılı” kapsamında Türkiye’ye gelen kardinal ve başepiskoposlar ıskenderun da toplandı.

ıskenderun Mişat Paşa Caddesi’ndeki ıskenderun Katolik Katatrali’ne gelen 26 kardinal ve başepiskopos, ”Saint Paul Yılı” dolayısıyla 3 gün sürecek panele katılacaklar.

Anadolu Katolik Kiliseleri Episkoposu Luigi Padovese, yaptığı açıklamada, geçen yıl Sofya’da toplanan din adamlarının davet üzerine bu yıl ıskenderun’a geldiklerini söyledi.

Kardinal ve başepiskoposların her yıl başka bir ülkede toplandıklarını belirten Padovese, şunları kaydetti: ”Bosna, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Arnavutluk, Vatikan’da bulunan kardinal ve başepiskoposlar bu yıl Türkiye’de toplandı.

Bu bize mutluluk veriyor. 28 Haziran 2008 ile 28 Haziran 2009 tarihleri arası ‘Sait Paul Yılı’ olarak ilan edilmişti. Bu çerçevede biz de ‘Hristiyan kimdir, nasıl yaşarlar, neye inanırlar’ konusunu seçtik. Bunun üzerine konuşuyoruz.

Diyalog için her şeyden önce her inançlı insanın kendini tanıması gerekir. Bugün ve yarın bu konuyu tartışacağız. ” ıskenderun’a gelen gruptakiler arasında kardinaller Macaristan’dan Peter Erdö, Bosna-Hersek’ten Vinko Puljic, Hırvatistan’dan Josip Bozanic ile Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello ile Vatikan temsilcisi Aldo Giordano’un da bulunduğu bildirildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir