İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katliam, kardeşlik günü olur mu?

çorum olaylarına tanıklık edenlerden avukat Sadık Eral, 4 Temmuz’un “barış ve kardeşlik” günü ilan edilmesini istedi. çorum olaylarının hem mağduru hem de avukatı olan Sadık Eral, olayların 29. yıl dönümünde önemli bir çağrıda bulundu.
 
Avukat Sadık Eral, bundan 29 yıl önce yaşanan çorum olayları hakkında Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi. Kendisini 80 olaylarının ‘hem mağduru, hem avukatı, hem de araştırmacısı’ olarak tanıtan Av. Sadık Eral, 100’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği acı olayların 29. yıl dönümü olan 4 Temmuz tarihinin çorum’da barış ve kardeşlik günü ilan edilmesini istedi. Bu olaylardan tüm çorum halkının zarar gördüğünü kaydeden Eral, bu sene 4 Temmuz tarihinde Avrupa’da bulunan Alevi örgütlerinin çorum’da bir etkinlik düzenleyeceğini, kentteki tüm siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile görüşerek, 4 Temmuz’un Alevi-Sünni kardeşliğinin pekiştiği bir gün olarak ilan edilmesi için girişimde bulanacağını vurguladı.
 
29 yıl önce çorum’da meydana gelen olaylarda kendisinin de ağır bir şekilde yaralandığını ifade eden Av. Sadık Eral, “öldü diye kapısına kazan konulan, cenazesi hazırlanılan biriydim. Daha sonraki süreçte çorum olayları ile ilgili hazırlanan davalara bizzat katıldım” şeklinde konuştu. Eral, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu olaylar, alacağımız derslerle doludur. çorum olayları, Alevi-Sünni kavgası değil, dış güçlerin ortaya koyduğu bir provokasyondur.
 
Olaylar Türkiye’yi bizzat 12 Eylül darbesine getirmek için planlanmıştır. Kenan Evren’in günlüklerini okuduğumuzda darbenin tarihinin çorum olaylarının yaşandığı günlerde alınmış olması manidardır. Bazı çevreler ‘bu olayları gündeme getirmekte ne yarar var, unutalım gitsin’ diyorlar. Fakat yaşanılan bu acı olayları unutmak yerine bir daha yaşanmaması için ders çıkarmalıyız. Geçmişimizi başkaları yazdı, geleceğimizi biz kendimiz yazalım.
 
Dünyada belli güçler şiddeti körüklüyor. Biz Alevisiyle, Sünnisiyle çorumlular olarak bu olaylardan mağdur olduk. Kırklar Dağı’ndan gelen güneşle Köse Dağı’ndan gelen bereketli yağmurların buluştuğu bu ovada barış ve kardeşliği yeniden haykırmalıyız. Bizi bölmek isteyenlere inat bir arada kardeşçe yaşamalıyız.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir