İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katliam’dan 17 Temmuz geçti…

2 Temmuz 1993’ te Sivas’ ta 37 can, aydın, sanatçı, gazeteci, yazar, şair yakılarak katledilişinin üzerinden tam 17 yıl geçti. PıRSAD Başkanı Mehmet KAZMACI Sivas Katliamı’ nı kınayarak zalimleri affetmeyeceklerini vurguladı. Başkan Kazmacı konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Yine bir Temmuz daha yaşıyor ülkemiz. Her Temmuz bir başka üşüme bırakır kolektif yaşamımızda; bir başka acı ve isyan.

Tam 17 Temmuz geçti üzerinden. Bir değil, iki değil onlarca, katliam, ölüm, işkence, faili meçhul cinayet, yargısız infaz, zulüm. Durduramadı özgürlük ve demokrasi mücadelesini. Durduramadı ışığa olan özlemi. Sazı, sözü ve şiirleri durduramadı. Aydınlığın ve özgürlüğün suları gürül gürül akıyor ve taşarak dökülüyor okyanuslara. Taşarak dökülüyor günümüze.” Dedi.

Katillerin 2 Temmuz 1993’ te yobaz bir maskeyle Sivas Madımak’ ta insanlığın karşısına çıktığını ifade eden. Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; Osmanlı geni taşıdığını iddia ettiği katillerle ilgili “ Hiçbir demokratik hak ve hukuka tahammülü olmayan, demokrasiden, barıştan ve özgürlüklerden uzak bir gen! Günümüz bilişim çağında yeri olmayan böylesi genlerin tarihsel çöplüklerde bile yer bulamayacağını söyledi.

“Temmuz’ un güzel bir gününde 37 can, aydın, sanatçı, yazar güzel insan Madımak’ ta yakılarak hunharca katledilmişti.” şeklinde konuşan PıRSAD Başkanı Mehmet KAZMACI, açıklamasını şöyle sürdürdü; “ Bu ölüm ilk değildi şüphesiz. Yabancı değildik bu ölümlere. çığlığı binlerce yıl gerilerden geliyordu.

Spartaküs’ ten Bedreddin’ e, Pir Sultan’ dan şeyh Said’ e, Mahir’ den günümüze. Güneşe koşan, özgürlüğe sevdalı bütün şiirler, kalemler, yürekler tanıktı bu hain ölümlere. Katil iktidarların kalleşçe ölümlerine hiç yabancı değildi bu ölümler.

Her biri birer çiçekti, yaşama sevdalı birer çiçek… Asaf Koçak, Asım Bezirci, Behcet Aysan, Edibe Sulari, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Muhibe Akarsu, Muhlis Akarsu, Uğur Kaynar, Carina Cuanna ve diğerleri.

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta yitirdiğimiz 37 can, aydın, gazeteci, yazar, şair güzel insanın önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Katliamı gerçekleştirenleri ve arkasında duran zihniyeti bir kez daha kınıyoruz.”           

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir