İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazı çalışmaları başladı…

Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ısmet Yılmaz’ın Antakya ziyareti sırasında incelemelerde bulunup onay verdiği yeni müze yerinde çalışmalar başladı. Konuya ilişkin soru üzerine kısa bir açıklama yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Müze inşaatının ihalesini yaptıklarını söyledi.
40 bin metrekarelik alan üzerinde inşaatı planlanan Müzenin öngörülen bitim süresinin daha önce 6 ay olarak düşünüldüğünü hatırlatan Vali Lekesiz, daha sonra yapılan girişimler sonucu inşaat bitim süresinin 120 gün olarak şartnameye geçtiğini söyledi. ınşaatın bir an önce bitirilmesi için gerekli olan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünün altını çizen Vali Lekesiz, “ıhaleyi alan firma dünya çapında ve standartlarında birçok ödül almış bilinen bir firmadır. Onlarla konuştuk.
 Süreyi daha da aşağı çekmek için çaba gösterdik. Onlardan önce 3 ay daha sonra 60 gün gibi kısa bir süre sözü aldık. Umarız ki bu konuda bir aksilik çıkmaz ve müze inşaatı kısa sürede biter” dedi. Bir, iki yıl gibi uzun sürelerin bu tür çalışmalarda her zaman için sorun yarattığına dikkat çeken Vali Lekesiz, “Bu işin peşini bırakmayacağız. Takip etmeye devam edeceğiz” dedi.
 
Müze inşaatının bitimiyle birlikte halen Antakya Arkeoloji Müzesinde bulunan 18 100 arkeolojik eser, 13 820 sikke, 1 350 mühür ve 1 050 parça etnoğrafik olmak üzere toplam 34 bin 317 eser sergilenecek. Müze de bilindiği üzere çeşitli renk ve desenlerde 100 civarında da mozaik eser bulunuyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir