İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KESK Uyardı….

       KESK Hatay şubesi Dönem Sözcüsü Kemal Yalçın, Antakya Ulus Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında, siyasi iktidarın kamu emekçilerine uygun gördüğü % 4,5’lik yarıyıl zammının bordrolarına yansıdığını ve AKP’nin emekçi düşmanlığının 1 numaralı utanç belgesi olan bu bordrolarını yaktıklarını söyledi.
 
      ülkenin, ekonomik krizin baskısı altında inim inim inlediğini söyleyen Yalçın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “işsizlikte dünya rekorları kırılırken; üretim durma noktasına gelmişken; esnaf iflas noktasında, küçük üretici kan ağlarken ‘Kusura bakmayın arkadaşlar, halkta para var’ diyen bir başbakanın yönettiği bir ülkede yaşıyoruz.
 
     AK Parti, insanlığı yıkıma sürükleyen neo-liberal politikaların tutkulu bir savunucusudur. Bunu yaşadığımız kriz sürecinde defalarca kanıtlamıştır. Siyasi iktidar, kamusal kaynakları başta yandaş şirketlere pay ederken, kriz önlemi adı altında krizin kaynağı olan sermaye kesimine başta kurumlar vergisi indirimi, SSK prim indirimleri olmak üzere teşvik üzerine teşvik dağıtırken bulduğu kaynaklar, emekçiler söz konusu olunca birdenbire yok oluyor.
 
    Daha geçtiğimiz günlerde asgari ücrete 19 TL zam yapmaya utanmadılar; işçilere % 3 zam yapmaya çekinmediler. AK Parti döneminde emekçilerin reel kayıplarının ücret düzeyinde % 30’lara, gıda maddelerinde 22 Temmuzdan bu yana 2 yılda % 40’lara vardığı gerçeğini görmezden geldiler”
 
Hükümetin %4,5’lik Zammı Toplu Grüşme Oyununun Doğal Sonucudur…
 
 AK Parti Hükümetinin, kamu emekçilerin Toplu Sözleşme hakkını gasp ettiğini de iddia eden Yalçın, “AK Parti Hükümeti tabela sendikaları ile toplu görüşme metinleri imzalamayı gelenek haline getirmiştir. Hak arayan, emeğinin onuru için meydanlarda ‘Krizin bedelini ödemeyeceğiz’ diye haykıran emekçilere copla, gazla, panzerlerle saldırmayı marifet haline getirmiştir.
 
 % 4,5’lik yarıyıl zammı AKP ve yandaş sendikaların her yıl iştahla sergiledikleri ‘toplu görüşme’ oyununun doğal sonucudur. Buradan emekçilerin hakkı için sokağa çıkacağına ‘evde oturma pazara çık’ kampanyalarıyla sermayeye destek çıkan yandaş sendika ve sırtını hükümetin partizan kadrolaşmasına dayamış sendikaya sesleniyoruz: Toplu görüşme oyununa bir kez daha katılarak kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkının gasp edilmesine alet olmayın, hükümetin emekçi düşmanı politikalarına dayanak sağlamayın.
 
 KESK olarak % 4,5’lik zammı kabul etmemiz mümkün değildir. Buradan hükümete sesleniyoruz: Kamu emekçileri grevli toplu iş sözleşmesi haklarının gaspına dur demeye kararlıdır. Bunun için meydanlarda defalarca haykırdık: Toplu ış Sözleşmesi yoksa Grev var”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir