İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keyfi Zam….

     Benzin ve mazota dün litrede 20 kuruş gibi astronomik zam yapıldı.Oysa EPDK, daha 10 gün önce akaryakıtta indirime gidileceğini açıklamış ve aralıklarla litrede 1-2 kuruş gibi sembolik indimler yapılmıştı.
 
      Deposuna 1-2 kuruş indirimle benzin mazot koyabilen araç sahipleri, dün 20 kuruş, astronomik zamla karşılaşınca şoke oldu.Araç sürücüleri benzin ve mazotta uygulanan yüksek oranlı zam’mın fahiş,haksız ve keyfi olduğunu savunarak tepki gösteriyor.
 
      Tüketici dernekleri federasyonu olayı; “Bu zam, kurumlar vergisini sıfıra kadar düşüren, vergi kaçağını teşvik eden Hükümetin vergi yüzsüzlerinin kaçırmasına göz yumduğu vergiyi tüketiciden salma yoluyla almasıdır” şeklinde yorumladı.
 
      Tüketici dernekleri federasyonu hükümete yönelik eleştirilerini şöyle yapıyor: “çağdaş devletlerde vergi politikasının temelini kâr ve servet üzerinden alınan doğrudan vergiler oluşturmaktadır.Kabile devletlerinde ise vergi tekniği, vergi adaleti gibi kavramlar yoktur, vergi salma yoluyla alınır.
 
     Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kabile devleti değildir, o anlayışla yönetilmemelidir ülkemizdeki akaryakıt fiyat politikası yıllardır tüketicinin kümesteki kaz gibi yolunması esası ile yürütülmektedir. Bu politika AKP tarafından da ısrarlı bir biçimde sürdürülmektedir.
 
     Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen bir uygulama ile vergiden vergi alınmaktadır. Tüketiciler olarak bu haksızlığın düzeltilmesini bekliyoruz.” Tüketici dernekleri federasyonu, tüketicilere akaryakıt boykotuna hazırlanmaları çağrısı da yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir