İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıç; “Emekliler Kandırılıyor”….

Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Meryem Kılıç, emekli maaşlarının Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa arttırıldığını, dolayısıyla aidat kesintisinin emeklilerin maaşlarının miktarını tam olarak öğrenemedikleri Ocak veya şubat aylarında yapıldığını belirterek, “Bu yıl yapılan da daha önceki yıllarda yapılanlardan farklı değildir” dedi.
 
 
 
 
Sosyal Güvenlik ıl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Kılıç, çalışma ve Sosyal Bakanı ömer Dinçer’in Aralık ayı içinde yaptığı açıklamada intibak yasası çıkarmak için çalışma yaptıklarını ve emeklilerin maaşları arasındaki farklılıkları gidereceklerini söyleyerek, milyonlarca emekliyi beklentiye soktuğunu belirterek, “Bu açıklamaya ve emeklilerin yıllardır süren beklentisine rağmen, intibak yasası çıkarmayan hükümetin yaptığını söylediği sözde iyileştirmeye ilişkin açıklama 5 Ocak 2010 tarihinde partisinin grup toplantısında Başbakan tarafından yapıldı.” dedi.
 
 
 
 
Başbakan’ın ‘Az maaş alan emekliye çok, çok maaş alan emekliye ise az zam verdik, böylece emeklilerimiz arasındaki farkı gidermeye çalışıyoruz’ dedikten sonra açıklamasına, ‘ıktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik’ şeklinde devam ettiğini  ifade eden Başkan Kılıç açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Gerçekleri çarpıtmayı ve rakam oyunlarıyla toplumu yanıltmayı çok iyi beceren Sayın Başbakan, bu konudaki ustalığını bir kez daha gösterdi ve toplumu yanılttı. Halbuki, bu ülkede yaşayan herkes çok iyi bilir ki, günlük hayatta karşılaştığımız enflasyonla, TüıK tarafından açıklanan enflasyon arasında dağlar kadar fark vardır. Buna rağmen ‘iktidara geldiğimizden beri emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik’ demek, insanlarla dalga geçmekten başka bir şey değildir.
 
 
 
 
Başbakanın toplumu yanıltması bununla da sınırlı kalmadı. Açıklamasında ‘düşük maaş alana yüksek zam verdik’ diyerek böbürlenen Başbakan’ın düşük maaşa verdiklerini söylediği %20’inin reel karşılığı 62.00 TL. yüksek maaşa verdikleri %4,5’un karşılığı ise 102.00 TL’dir. Başbakanın söylediğini doğru kabul etmek 62 rakamının 102 rakamından büyük olduğunu kabul etmek ve dolayısıyla matematiği tersten okumak anlamına gelir.      
 
 
 
 
 
Açıklamanın yapıldığı AKP Grup toplantısında Milletvekili sıralarında kucağında çiçekle oturmakta olan Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün açıklama biter bitmez, kucağındaki çiçekle kürsüye çıkarak, açıklamasıyla milyonlarca emekliyi bir kez daha hayal kırıklığına uğratan Başbakan’a çiçek verdi. Başbakan’a çiçek vererek, iktidar tarafından tezgâhlanmış olan bir oyunda kendisine biçilen rolü oynamıştır.  Bütün bu yapılanlar yetmiyormuş gibi, şimdi de şubat ayı maaşını almaya giden emekliler, maaşlarından yapılan kesintiyle karşılaştılar. Bu kesinti cemiyet kesintisi adı altında eski adı Türkiye ışçi Emekliler Derneği, yeni adı Türkiye Emekliler Derneği olan derneğe üye olarak gösterilen emeklilerin maaşlarından aidat kesintisi diye yapıldı.
 
 
 
Kişi başı 18.00 TL. olan bu kesinti, birçoğu derneğe üye olmamış toplam 770.000 emeklinin maaşından yapıldı. Bunu rakama vurduğumuzda 13 milyon 860 bin, yani eski parayla 13 trilyon 860 milyar TL. para kesilip derneğin kasasına aktarıldı. Bütün bunlar 5 Ocak’ta dernek başkanı tarafından Başbakana çiçek verilmesinin nedenini açıkça ortaya koyuyor. Bizler buna şaşırmadık. çünkü bu oyun yıllardır tekrar, tekrar sahnelenmektedir.
 
 
 
 
Hepinizin bildiği gibi emekli maaşları Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa arttırılmaktadır. Dolayısıyla aidat kesintisi emeklilerin maaşlarının miktarını tam olarak öğrenemedikleri Ocak veya şubat aylarında yapılmaktadır.  Bu yıl yapılan da daha önceki yıllarda yapılanlardan farklı değildir”.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir