İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçlar’a Fahri Konsolosluk Ödülü…

Onurlandıran Tören… ılimiz başarılı işadamlarından, HATBORU’nun sahibi HASıAD Başkanı Mehmet Kılıçlar, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle, Avusturya Fahri Konsolosluk belgesini, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Heidemaria Gürer’in elinden aldı.
 
Uzun bir dönem eğitim amacıyla Avusturya’da kalmış ve uzun yıllar bu ülkede yaşamış olan Mehmet Kılıçlar, Avusturya’nın Türkiye’deki 5.Fahri Konsolosu olarak, Hatay-Kilis ve Osmaniye illerinin oluşturduğu bölgelerden sorumlu olacak.
 
Bir dönem Hatay Devleti’nin Meclis binası olan, restorasyon sonrasında Meclis Kültür Sanat Merkezi adını alan tarihi binada düzenlenen görkemli geceye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Heidemaria Gürer, Hatay Valisi Nusret Miroğlu, AK Parti Hatay Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, ATSO Başkanı Hikmet çinçin yanı sıra, çok sayıda işadamı, sivil toplum örgüt temsilcisi ve seçkin davetli topluluğu katıldı. Kılıçlar: Bu görev benim için büyük bir onurdur Avusturya ve Türkiye ilişkilerinde arabulucu ve iletişim görevi yürütecek olan Kılıçlar, yaptığı konuşmada üstlendiği bu görevle, iki ülke arasında ticari işbirliğine, sorumluluğunu üstlendiği Hatay-Kilis ve Osmaniye bölgelerinde katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi ve “öncelikle ifade etmem gerekirse, bu görev benim için büyük bir onurdur.
 
Bu görevle, zaten kültürel açıdan zengin olan yöremizin Avusturya ile hem kültürel hem sosyal hem de ekonomik açıdan yakınlaşması için elimden ne geliyorsa onu yapmaya devam edeceğim” dedi. Büyükelçi Haidemaria Gürer’den Kılıçlara övgü yağmuru Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Heidemaria Gürer, etkinlikte yaptığı konuşmada, HASıAD başkanı Mehmet Kılıçlar’a övgüler yağdırdı, Türkiye Avusturya entegrasyonunun başarılı örneklerinden biri olduğunu vurguladı.
 
Kılıçlar’a verilen fahri konsolosluk unvanının önemine dikkat çeken Büyükelçi Gürer, bu sürecin ardından Türkiye Avusturya arasındaki kültür ve turizm ilişkilerinde gelişmelerin artacağına olan inancını dile getirdi. Büyükelçi Gürer, törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılmasının, iki ülke arasında ilişkilerin daha da mükemmel olacağının göstergesi olduğunu vurguladı. Bakan Günay: Hatay özel bir seçim.
 
Düzenlenen gecede kısa bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaşananları, iki ülke arasındaki samimi ilişkilerin bir göstergesi olarak değerlendirdiğini söyledi. Avusturya ile her alanda ilişkilerin giderek geliştiğine vurgu yapan Bakan Günay konuşmasında şunları dile getirdi: “özellikle de kültür ve turizm alanında bu iyi ilişkileri doruğa çıkarmaya çalışıyoruz. Bugün ise Fahri Konsolosluğun burada açılması da, bu gelişen ilişkilerimizin düzeyini gösteren güzel bir örnek Hatay bu anlamda çok özel bir seçim. Ben de geldiğim günden bu yana Hatay’ın bir anlamda tadını çıkarıyorum. çünkü buraya gelirken, inanılmaz bir güzergahı izleyerek geldik. Arkeoloji Müzesi’nden başladık, Samandağ’ına geçtik.
 
Burada Vakıflı Köyü’ne uğradık. Burada, Köy’ün emsalsiz organik ürünlerinin tadına baktık. Sonra da Hıdır Bey Köy’ünde, 1500 yıl önceye dayanan ve gövdesinin içinde neredeyse esnafların dükkan kurup çalıştığı, o eşsiz ağacın gölgesinde bir süre dinlendik. Sonra da burada bulunan camileri, Sinagog ve Kiliseleri dolaştık. Sanıyorum, bu güzel güzergaha sadece Hatay’da rastlayabilirsiniz. Biz zaten Türkiye’nin bu kültürler buluşmasına sahne olan konumunu göğsümüzü kabartarak söylüyoruz.
 
Ama bunun somut örneklerinin yaşama geldiği, çok özel bir mekan olan Hatay’da bulunmak da çok güzel. Avusturya’nın buradaki bu katkısının bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum. Diliyorum ki kendileriyle burada da ortak projeler içerisine girelim.” Muhteşem törende, Almanya’dan özel olarak bu gece için gelen Lucas David ve ımge Tilif keman düeti ile konuklara klasik müzik dinletisi sunarken, Kültür ve Turizm ıl Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu’da mini bir konser verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir