İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kilise Yeniden Hizmete Girdi…

ıskenderun’da 1883 yılında yapılan Rum Katolik Kilisesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce restore edilerek yeniden ibadete açıldı.
 
 
Adalet Eski Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, kilisenin yeniden ibadete açılması nedeniyle düzenlenen törende, Hatay’ın bir medeniyetler şehri olduğunu söyledi. Hatay’da insanların yüzyıllardır kardeşlik içerisinde yaşadığını belirten Ergin, ”Bu hoşgörü ve huzur ortamı tüm dünyaya örnek olmalı” dedi.
 
 
 
Antakya Rum Katolik Vakfı Başkanı Eli Bitargil de kilisenin adının Aziz Corc Kilisesi olduğunu belirterek, ”Bu kilisenin yapılış tarihi 1883 yılıdır. Ancak uzun zamandır amacı dışında kullanılmakta idi. Sağ olsun Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz tarihi kiliseyi aslına uygun restore yaptırdı ve Antakya Rum Katolik Vakfına tahsis etti. Kendilerine ve yüce devletimize teşekkür ediyoruz” dedi.
 
 
ıskenderun Kaymakamı Ali ıhsan Su da farklı dine mensup insanların birlikte yaşadığını belirterek, bu birlikteliğin devam etmesini diledi.
 
 
ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, de ”Görüyorsunuz Ortadoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Böyle bir dönemde bu ortam herkese örnek olmalı. Birlikteliğimiz kardeşliğimiz devam edecek” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Hristiyan vatandaşlar ayin yaptı.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir