İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırıkhan’ ı Sel aldı götürdü.

Son dört gündür devam eden yağışlar Hatay’ı yine göle çevirdi. Hemen hemen her kış Hatay su taşkınları ile karşı karşıya kalmaya başladı. ınsanlarımız artık, doğal afet bu, elden ne gelir demiyor. Ama Kırıkhan’ da yaşanan su taşkınlarında, sular altında kalan binlerce dekar tarım arazisi, evleri su altında kalan Sucu, Muratpaşa, özkızılkaya ve Başpınar köylüleri bunun bir kader olmadığını kötü yönetimin sonucu olduğunu ifade ediyorlar. 
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan; CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl; “ıddialara göre, Gaziantep’in ıslâhiye ilçesinde Karasu çayı üzerinde bulunan Tahtaköprü Barajı’nın kapaklarının, aşırı yağışların ardından açılması sonucu, Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı köylerimizin sular altında kaldığı ifade ediliyor. Hatay kamuoyu bunu bilmelidir. DSı yöneticilerinin. Aşırı yağmur var, aç baraj kapaklarını, altta kalanın canı çıksın, şeklinde su yönetimi yapılamaz.” Dedi.
 
Her yıl aynı senaryonun yaşanıyor olmasından üzüntü duyduğunu, bu işin sorumlularını kınadığını ifade eden CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl; “şuanda Kırıkhan CHP ılçe Başkanı ısmet Buğdaycı ve ılçe yöneticileriyle su altında kalan köylerimizde perişan durumda bulunan köylümle beraberiz. Köylünün ahırları sular altında, samanları kullanılamaz durumda, hayvanlarına verecekleri yemler ıslanmış, hükümetin ivedilikle selden etkilenen köylerimize yardım elini uzatması gerekmektedir. Bu köyler üç, dört gündür sular altında ancak iş makineleri bölgeye yeni gelmiş durumda. Burada ıslah çalışmaları derhal başlatılmalı ve köylülerimizin mağduriyetleri ortadan kaldırılıncaya kadar yetkililer üzerlerine düşeni yapmalıdır.” şeklinde konuştu.
 
Kırıkhan ilçesine bağlı Muratpaşa, Sucu, özkızılkaya ve Başpınar köyleri sular altında, binlerce dekar tarım arazisi su altında, birçok ev su baskını nedeniyle kullanılamaz durumda, bu çağda kabul edilebilecek bir manzara değil bu. Amik Ovası’ nın kaderimidir su baskınları, her sene bunu yaşamak durumunda mı burada yaşayan insanlarımız. Neden yıllardır yaşanan bu soruna kalıcı bir çözüm üretmek adına yetkililer gerekli önlemleri almazlar? Suyun önündeki engelleri kaldırarak kontrollü bir şekilde tahliyesini sağlayacak kanalların yapılması gerektiği açıktır. Bu noktada yetkilileri göreve çağırıyorum. 
 
Sonucunda binlerce dekar tarım arazisi sular altında, çocuklar okula gidemiyor, eğitim öğretime ara veriliyor, çiftçinin elinde avucunda ne varsa sular altında kalıyor. Yüze yakın konut sulardan etkilenmiş durumdadır.” Diyen CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl; Yaşanan su baskınları kader değildir. ıçinde bulunduğumuz çağda Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu hadiseleri önleyebilecek bilgi birikimine, gerekli önlemleri alacak makine parkına ve deneyime sahiptir.  Burada temel sorun kötü yönetim, vurdumduymazlık ve ilgisizliktir. Günlerce öncesinden aşırı yağışların olacağı bilinmesine rağmen alınabilecek önlemlerin alınmadığı ortadadır. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” Açıklamasında bulundu…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir