İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC’ yi ambargolar altında eziyorlar…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Genç ışadamları Derneği (HAGıAD) tarafından KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu onuruna yemek verildi.Ottoman Palace’ de verilen yemeğe Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, KKTC Mersin Başkonsolosu Oya Tunceli, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile üyeleri katıldı.
çıNçıN: ıLışKıLERıMıZ ARTMAKTADIR
Yemekte bir konuşma yapan ATSO Başkanı Hikmet çinçin, ”Hataylılar olarak, ılimize bu kadar yakın olan, Türkiye için büyük önem arz eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler içerisinde olmak bizleri son derece mutlu etmektedir” dedi.
2008 yılı Ekim ayından itibaren Hatay’dan Kıbrıs seferlerinin başlamış olmasının bizim için çok güzel bir gelişme olduğunu vurgulayan Başkan çinçin, ”önceden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için; Mersin’e, Adana’ya, Gaziantep’e giden KKTC ve Hataylı yolcular, artık haftada 5 sefer ile gidiş-dönüş rahatlığına kavuşmuşlardır. Başlatılan bu seferler, hem KKTC için, hem de Hatay için bulunmaz bir fırsattır.
Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde okuyan çok sayıda Hataylı öğrenci bulunmaktadır. Sayısı gün geçtikçe artan Hataylı öğrenciler sayesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Hatay arasındaki ilişkiler artmaktadır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler teşkilatı ile yaptığı ortak çalışmaların tarafımızdan dikkatle izlenildiğini, takdirle karşılandığını ve desteklediğimizi belirtmek isteriz” dedi.
Başkan çinçin, ”Hatay ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ticari ilişkilerine baktığımızda, Hatay’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ihracatı 2006 yılında 50 milyon dolar, 2007 yılında 53 milyon dolar, 2008 yılında ise 54 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.2008 yılı sonu itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hatay’ın ihracat yaptığı ülkeler sırlamasında 8. sırada yer almaktadır” dedi.
öZBUğDAY: KKTC BöLüNMEZ YAVRU VATANIMIZDIR.
HAGıAD Başkanı Aykut özbuğday da yaptığı kısa konuşmada, “KKTC bizim bölünmez yavru vatanımızdır. KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu’ nu Anadolu’ nun parlayan yıldızı Antakya’ mızda ağırlamaktan onur duyuyoruz” dedi.
LEKESıZ: KALKINMAYA SON DERECE MüSAıT ıLıZ.
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz yaptığı konuşmada, KKTC’nin Başbakanı’nı iki gün boyunca Hatay’da ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek, ”Hatay ilimiz bir taraftan Türkiye’nin Ortadoğu’nun önemli ve güçlü kapılarından biri olması, diğer taraftan Ortadoğu’nun da Türkiye’ye, Anadolu’ya ve Dünya’ya açılan kapısı olması, sahip olduğu çok güçlü kent kimliği, yine sahip olduğu, yerel dinamikleriyle, gerçekten sahip olduğu kaynakları, yeraltı zenginlikleri, yeryüzü kaynakları itibariyle potansiyel bazda kalkınmaya son derece müsait ıldir” dedi.
EROğLU: ANAVATANIMIZA GüVENıYORUZ
KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da yaptığı konuşmada, amaçlarının Anavatan Türkiye ile ilişkileri en ileri boyutlara taşımak olduğunu söyleyerek, “Bugün Avrupa Birliği’nden, Demokrasiden, ınsan haklarından bahsediliyor ama KKTC’ne gelince ne verilen sözler yerine getiriliyor, ne insan hakları ne demokrasi hatırlanıyor” dedi. Bugün KKTC’nin ambargolar altında ezilmeye ve buna mahkûm edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Başbakan Eroğlu, “ışte Avrupa Birliğinin davranışı bu. Annan planı tartışmaları öncesi verilen sözlere rağmen sözünü tutmayan bir Avrupa birliği var. Bu nedenle biz kendi halkımıza ve kendi Anavatanımıza güveniyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.