İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOBı’ lerin KOSGEB’ i var…

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Esnaf  -Sanatkarlar ile tüm KOBı’lere yönelik hazırlanan 100 bin işletmeye 2. 5 Milyar TL’lik Yeni Kredi Destek Proğramı’na başvurular 04 KASIM çARşAMBA  gününden itibaren başlayacak.KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı işletmeler,kredi proğramı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvurabilecek.
 2.5 Milyar TL’lik Yeni Kredi Desteği Programı’na başvurular 04 KASIM  2009 tarihinde başlayacaktır. Kredi kullanımı, KOSGEB’in bütçe imkanları çerçevesinde ve işletmelerin başvuru sırasına göre değerlendirilecektir. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı işletmeler, direkt olarak bu kredi programı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvurabileceklerdir.
Bu bankalar, Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye ış Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası’dır.
ışletme başına kredi üst limiti 25.000 TL olup, kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25’i krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75’i ise KOSGEB tarafından karşılanacaktır. 25.000 TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. ışletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30.000 TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacaktır. Ancak şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Kredi üst limiti 25.000 TL olup, işletmelerimiz ihtiyaçları ölçüsünde kredi kullanabileceklerdir.
Başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecektir. Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL’den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL’den fazla masraf talep edemeyeceklerdir. Bankalar, işletmeden her ne ad altında olursa olsun başkaca bir bedel talep edemeyecektir. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmelerimiz Kredi Garanti Fonu (KGF) veya TESKOMB’a bağlı Kredi Kefalet Kooperatifleri’nden yararlanabileceklerdir. Ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmelerimiz, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecekler.Yeni Kredi Destek Programı’ndan yararlanmak isteyen KOBı’lerin, mutlaka KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmaları gerekiyor.
Hatay’ın esnafın ve  Kobi’lerin kalkınmasında ,istihdamında çok önemli yer tutan Sanayi Bakanlığı’na bağlı  Devlet Kurumu KOSGEB’in yeri YENı SANAYı KOOP.Binasındadır.Tel NUMARASI:2212620
HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz’e KOSGEB gibi önemli bir devlet kuruluşuna Sahip çıktığı ,4 eleman verdiği ve KOSGEB büro giderlerini karşıladığı için Teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.