İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kraliçe Uyanıyor…

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Antakya’da dünyanın en büyük mozaik müzesi açılıyor. 2013 yılında yapımının tamamlanması planlanan müzenin temeli Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş tarafından atıldı.
 
 
53 bin 559 metrekarelik bir arazi üzerinde inşa edilecek yeni müzede kayıt altına alınan ancak yer darlığı nedeniyle mevcut Arkeoloji müzesi depolarında bekletilen 35 bin 433 tarihi eser sergilenecek. Müzenin en önemli özelliği ise mozaik eserler açısından dünyadaki en geniş sergileme alanına sahip olması olacak.
 
 
Temeli atılan Antakya Mozaik Müzesinin oturum alanı 16 bin m2 toplam kapalı alanı ise 32 bin 754 m2 olacak ve müzeyi aynı anda 800 ziyaretçi gezebilecek. Hatay başta olmak üzere bölgenin ev sahipliği yaptığı tüm uygarlıklara ait sergiler 9 ayrı temada toplam 10 bin 700 metrekare alanda sergilenecek. 400 m2’lik çocuk müzesinin de yer alacağı Müzede ayrıca 2 işlik, uygulama merkezi, 2 sözel kurs salonu, 97 m2’lik hediyelik eşya satış merkezleri, 250 m2’lik kütüphane ve arşiv bölümü, misafir, personel ve ziyaretçilerin araçları için 88 araçlık bir otopark yeri ve 347 m2’lik kafe ve dinlenme alanı olacak.
 
 
Yeni müzede ayrıca 222 kişilik toplantı salonu da yer alacak. Dünya’nın en büyük mozaik müzesinin inşaatının 2013 yılı Temmuz ayında tamamlanması bekleniyor.
 
 
HATAYLILAR OLARAK BıR ZıHNıYET DEVRıMı YAşIYORUZ
 
 Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “13 farklı medeniyetin, üç semavi dinin temsilcilerinin barış içinde bir arada yaşadığı bir şehirdeyiz. önemli zenginliklerimiz, birikimlerimiz var. Her yolu kazdığınızda bir yerlerden tarih fışkırıyor.
 
 
Ama her şeyden önemlisi tarih ve kültürel bilinç konusunda Hataylılar olarak bir zihniyet devrimi yaşıyoruz. Artık herkes bireysellikten uzaklaşmış şehrimizin geleceği adına toplumsal hareket ediyor. Yeni Müze’de bu kalkınma hamlelerinden bir tanesi. Bu eser yalnız Antakya için değil, Türkiye için değil tüm dünya için önemlidir. Emeği geçen herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
 
DOLABIMIZ DOLU AMA KENDıMıZ ADETA Aç GEZıYORUZ
 
 
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yeni yapılacak arkeoloji müzesinin birçok özelliği bakımından Türkiye’de ilk, dünyada da sayılı müzeler arasında yer alacağını belirtti. Lekesiz, Reyhanlı yolu Maşuklu beldesinde yapılacak Arkeoloji Müzesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kentin sadece bölgenin değil, ülkenin yükselen yıldızları arasında bulunduğunu söyledi.
 
 
Kentte lokal düzeyde birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığını ifade eden Lekesiz, küresel düzeydeki rekabet için bunun şart olduğunu kaydetti.
 
 
Lekesiz, şöyle devam etti: ”Dolabımız dolu ama kendimiz adeta aç geziyoruz, Bu kadar zenginlik gelişmiş ülkelerde olsaydı ne yaparlardı, biz şu an onları yapmaya çalışıyoruz. Yeni müzemiz birçok özelliği bakımından Türkiye’de ilk, dünyada sayılı müzeler arasında yer alacak.” Turizm sektöründe ziyaretçilere iyi şeyler sunmadan gelir elde etmenin mümkün olmadığını belirten Lekesiz, kentin bu anlamda büyük zenginliğe sahip olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyledi.
 
 
MOZAıK ZENGıNLığı AçISINDAN BıRıNCı
 
 
Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de Hatay’ın mozaik açısından dünyada ilk sırada yer aldığını kaydetti.
 
 
Kentin sahip olduğu mozaik zenginliğini sergileyemediğini vurgulayan Ergin, ”Doğu’nun kraliçesi kendi kaderine terk edilmiş, yalnızlık içerisinde, bakımsızlık içerisinde kıvranıyordu. Artık kaderine terk edilen doğunun kraliçesi uyanıyor” diye konuştu. 
 
 
 
Yeni müzenin, sergileme alanı açısından dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alacağını ifade eden Ergin, çok önemli bir hizmetin başlangıcına tanıklık ettiklerini söyledi. Kentte restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, yeni müzenin temelinin atılarak çalışmalara başlanacağını ve Habib-i Neccar Dağı’nda bulunan surların önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını belirten Ergin, halkaların teker teker birbirine eklendiğini kaydetti.
 
 
 
Ergin, Antakya’nın, restore edilmiş evleri, müzeleri, surları ve Roma hipodromunun gün yüzüne çıkarılmasıyla Efes, Aspendos’tan farklı bir yer olmayacağının görülebileceğini söyledi. Müzenin 700 günlük bir yapım süresinin öngörüldüğünü belirten Ergin, bu güzellikle bir an önce buluşmak istediklerini, bu nedenle daha kısa sürede yapılmasını beklediklerini kaydetti.
 
 
 
Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, müzeyle kentin turizm gelirlerini daha da arttıracağını kaydetti. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, mevcut müzede eserlerin ancak yüzde 4’ünün sergilenebildiğini belirtti.
 
 
 
Yeni müzeyle kentteki zenginliklerin tamamının sergilenme şansının bulunacağını vurgulayan çinçin, bunun tarihi açıdan çok önemli bir gün olduğunu kaydetti.
 
 
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, tarihi ve doğal güzelliklere sahip ve büyük bir zenginliği barındıran kentte iki müzeden daha fazlasının da açılabileceğini söyledi.
 
 
Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan gelen kutlama mesajı okundu. Daha sonra Vali Lekesiz, Eski Adalet Bakanı Ergin, Antakya Belediye Başkanı Savaş ve törene katılanlar, düğmeye basarak, temsili olarak temel attı.
 
 
 
 
Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.HABER MERKEZı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir