İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küçükdalyan da Festival…

Küçükdalyan beldesi 1’inci Kültür ve Sanat Festivali başladı. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, çok sayıda kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış kentin barışın, sevginin ve hoşgörünün önemli merkezlerinden biri olduğunu belirtti.
 
 
 
Hatay’ın kültürel zenginliğine herkesin sahip çıktığının ifade eden Lekesiz, ”Hepimiz nasıl bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki Erzin’den Samandağ’a, Hassa’dan Yayladağı’na kadar bir baştan bir başa il genelinde yaşayan vatandaşlarımız sahip oldukları bu sevgiye dayalı kültürel mirasın çok iyi farkındalar.
 
 
Bu mirasın her geçen gün beslenerek güçlenmesine ve gelecek kuşaklara aktarılması için herkes üzerine düşen görevi gösteriyor” diye konuştu.
 
 
Lekesiz, bu festivallerin bir taraftan birlik ve beraberlik sağlarken, diğer taraftan da ilin var olan değerlerin, zenginliklerin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına önemli katkılar sağladığını kaydetti.
 
 
Küçükdalyan Belediye Başkanı Fuat Altunel de, festivali düzenleme amaçlarının beldede var olan kültürel, tarihsel değerleri tanıtmak ve birlik beraberlik içerisinde insanların kaynaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.
 
 
ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk çakar ise, kültür ve sanat dilinin rengi, ırkı olmayan evrensel değerlerden olduğunu belirtti.
 
 
 Kültür ve sanat yönünden gelişmiş toplumların daha mutlu ve özgür olduğunu ifade eden çakar, bin yıllık Anadolu kültürünün içerisinde yer alan Hatay’ın çok ayrı bir yerinin olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından Vali Lekesiz, köyün en yaşlılarına birer plaket ve altın verdi. Etkinlikler kapsamında halk oyunları gösterisi sunuldu.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir