İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kule ıle Gelen Görüntü Kirliği Gideriliyor…

     PTT merkez binası önünde yer alan 33 metre yüksekliğindeki Telefon Verici Kulesi görüntü kirliliği yarattığı ve kuleyi çevreleyen tarihi dokuyla uyuşmadığı gerekçesiyle yerinden kaldırılıp daha uygun bir yere taşınmasına karar verildi.
 
     Hatırlanacağı üzere söz konusu kulenin aynı gerekçelerle daha önce de kaldırılması gündeme gelmiş ancak bu karar askıya alınmıştı.
 
     Konuya ilişkin Valilik Brifing Toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Telekom ıl Müdürü   Ramazan Gezer Kule ile ilgili alınan kararı açıkladılar.
 
    Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, telefon vericisi 33 metre yüksekliğindeki Kulenin etrafında yer alan tarihi binaların dokusuyla uyuşmadığını söyledi ve kulenin 24 Temmuz tarihi itibariyle bulunduğu yerden kaldırılacağını açıkladı.
 
 Parlak Bir Geçmiş ve Parlak Bir Gelecek Oluşacaktır….
 
    Görüntü kirliliğinin masaya yatırıldığı toplantıda konuşmasını sürdüren Vali Lekesiz, Hatay ilinin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunun altını çizerek, Hatay’ın ve Hataylıların topyekûn yetkili kurumları ve halkıyla bu kültürel mirasa sahip çıkması gerektiğini söyledi.
 
     Lekesiz konuşmasına devamla, “Hatay’ın çok parlak bir öz geçmişi var. Ancak bu yetmez. Aynı zamanda parlak bir öz geleceği olması içinde çalışmalar yürütmek lazım. Bu çalışmaları birlikte yapmak zorundayız. Bunun dışında başarılı olabilme şansımız olmaz” dedi.
 
    Herkesin çaktığı çiviye, astığı tabelaya kadar hemen her attığı adıma dikkat etme zorunluluğu bulunduğunu anlatan Lekesiz, “ılimiz Hatay marka kent projesinde aday illerden bir tanesidir. Bu çerçevede tarihi ve kültürel mirasın önemi büyüyor. Sahip olduklarımızla övünmek yetmiyor. Onları geleceğe taşımak birinci görevimiz olmalıdır” dedi.
 
Biz Kültürünü Oluşturmamız Gerekiyor…
 
   Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise tek başına hiçbir kurum veya kuruluşun hiçbir çalışmada başarılı olamayacağına dikkat çekti.
 
      Bu çerçevede Hatay’ın ve Hataylıların bir an önce ‘sen, ben’ gibi kavramlardan kurtularak ‘Biz’ kavramına geçmesi gerektiğini hatırlatan Savaş, “Biz kültürünü oluştursak, iri ve diri olursak birlikte hareket edersek Antakya’nın geleceğine yön verebiliriz. çocuklarımıza, torunlarımıza sahip olduğumuz tarihi mirası taşımak zorundayız” dedi.
 
       Telekom ıl Müdürü Ramazan Gezer ise 24 Temmuz tarihinden itibaren bulunduğu yerden kaldıracakları kulenin şu an itibariyle hiçbir fonksiyonu bulunmadığını tüm vericilerin Antakyalılara his ettirilmeden başka yerlere taşındığını söyledi.
 
      Kuleyi bugün itibariyle dahi kaldırabileceklerini belirten Gezer, “Sayın valimiz Bugün talimat verirlerse Kuleyi kaldırmaya başlayabiliriz. Ancak 23 Temmuz Günü Hatay’ın kurtuluş etkinlikleri var bu nedenle etkinlikler sonrasında kaldırılmasını daha uygun bulduk” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir