İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuraklığa rağmen boşa akan su…

Harbiye beldesinde, Antakya Belediyesi’ne ait içme suyu şebekesinin 10 yıldır arızalı olduğu ve suyun boşa aktığı ileri sürüldü. Bir damla suyun ne kadar kıymetli olduğu dönemde, Harbiye beldesinde Antakya Belediyesine ait içme suyu şebekesine ait isale hattında meydana gelen arıza 10 yıldır onarılmamış. Mahalle halkı evlerinin önünde 10 yıldır akan su için defalarca yetkilileri uyarmalarına rağmen çözüm bulamadıklarından yakındı.
 
MUHTAR şEHLA: çALMADIğIMIZ KAPI BAşVURMADIğIMIZ MERCı KALMADI
 
Yukarı Harbiye Mahallesi Muhtarı Süleyman şehla, konuyla ilgili olarak çevre sakinleriyle yaptığı basın açıklamasında, içme suyu şebekesinde meydana gelen arıza nedeniyle sokak ve caddelerin su taşkınına uğradığını ifade etti. Küresel ısınma dolayısıyla yaşanan kuraklığın suyun ne denli önemli olduğu bir dönemde boşa akmasının da dikkat çekici olduğunu belirten şehla, “çalmadığımız kapı, başvurmadığımız yetkili merci kalmadı.
 
ıçme suyu şebekesi Antakya Belediyesine ait. Boruların patlaması sonucu akan su, çevre yerleşim birimlerine boşa akıyor. Harbiye Belediyesi, Antakya Belediyesi’ne gerek yazılı gerekse sözlü müracaatlarda bulunmasına rağmen şu ana kadar çözüm bulunamadı. 10 yıldır bu su boşa akıyor. Kışın mahallemiz çamurdan geçilmiyor. Ayrıca, kanalizasyon suyuna karışması dolayısıyla da sağlık açısından da tehlike arz ediyor” diye konuştu.
 
şehla, suyun boşa akmasına vicdanen de rahatsız olduklarını belirterek, “Yazık günah, petrol kadar kıymetli olan bir damla suyun hoyratça boşa akmasına vicdanımız sızlıyor. Yetkililerden bu sorunu biran önce gidermelerini bekliyoruz” dedi.
 
KIZILKAYA: SORUNU BıLıYORUZ, GöREVE GELıR GELMEZ çALIşMA BAşLATTIK
 
Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya, yaptığı açıklamada, sorunu bildiklerini, göreve henüz geleli iki ay olmasına rağmen hemen çalışma başlattıklarını söyledi. Kızılkaya, Harbiye beldesinde ciddi kaçaklar olduğunu ve 2,5 kilometrelik içme suyu şebekesinin alt yapısını yeniden oluşturarak, ihaleye çıkaracaklarını belirterek, şunları kaydetti: “Harbiye beldesinden Sinanlı kavşağına kadar uzanan yol güzergahında belediyemize ait içme suyu şebekesinde ciddi sorunlar var. Göreve gelir gelmez etüdünü çıkardık, projesine başladık.
 
şebeke borularının bir kısmı evlerin arkasında, bazıları da yol üstünde. Yaklaşık 2,5 kilometrelik bir uzunlukta ve kaçaklar var. önce bunları tespit ederek, alt yapısını hazırlayacağız. Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Harbiye Belediyesiyle irtibat halindeyiz. Bize gelen başvuruyu dikkate alarak, bu sorunu en kısa zamanda çözeceğiz. ıhale aşaması tamamlandıktan sonra iki ay içerisinde firmanın bu bölgede çalışmalarına başlayacağını taahhüt ediyoruz.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.