İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuraklık hissedilir derecede…

Küresel ısınmanın neden olduğu olumsuz etkiler her geçen gün kendini biraz daha hissettiriyor.
 
Dere ve nehirler başta olmak üzere irili ufaklı tüm akarsu yataklarının kuruduğu gözlemleniyor. Antakya’da başta Asi Nehri olmak üzere, Hana Nehri ve Altınçay deresi yataklarında bir damla bile su bulunmazken, akarsu yataklarının susuzluk çerçevesinde neden oldukları manzara ise gören herkesi ürkütüyor.
 
Yatakların zemininde yer alan yosunlu taşlar hayalet bir kenti anımsatırken, bazı akarsu yataklarında ise boyları metrelere ulaşan sazlık alanlar oluştu. Tabloya şahit olan vatandaşların tedirginlik içinde izledikleri manzaraya yorum getirirken iç çektikleri görüldü.
 
Yaz mevsiminde burada yüzerdik…
 
Merkezde yer alan çekmece ve Turunçlu Beldelerinden geçen hana deresine hüzünle bakan vatandaşlar, bundan sadece 10 yıl öncesine kadar dere yatağında oluşturulan havuzlarda yaz mevsiminde çocukların yüzdüğünü hatırlattılar.
 
Her geçen sene suyu azalarak bu görüntülere meydan veren derenin böyle devam etmesi halinde önümüzdeki birkaç yıl içinde hiç akmayacağına işaret eden vatandaşlar, küresel ısınma ve neden olduğu etkilere dikkat çektiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir