İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuran; Katliamı lanetledi…

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ ta düzenlenen Pir Sultan Abdal’ ı Anma Etkinliklerine katılan 37 aydın ve sanatçının kaldıkları Madımak Oteli’ nde katledilmesinin 17. yılında, tarihe kara bir leke olarak geçen acı olayla ilgili; Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kezban KURAN “Yüreğimiz hala dağlamaktadır. Sivas katliamında 37 vatandaşımızın yakılmasıyla yaşanan bu insanlık faciası, ne yazık ki insanlık tarihinde bir utanç abidesi olarak kalacaktır.

çünkü bu olay, devletin vatandaşına karşı sorumluluğunu yerine getiremeyişinin bir kanıtı olarak hafızalardaki yerini korumaktadır. Ve hala olayın üzerinden geçen bunca zamanda Türk halkını tatmin edecek bir adım atılmadığı ortadadır.” Dedi.

Sivas’ ta kurulan Cumhuriyet’ i, Sivas’ ta yıkacaklarını iddia eden zihniyet bugün ne yazık ki daha da çok devletin kurumlarını ele geçirmektedir. Cumhuriyetçi, Aydın, Atatürkçü ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan herkesin, ülkemizde yeniden bu tür olayların yaşanmaması için tek yürek, tek bayrak altında daha bilinçli ve daha dikkatli davranması gerektiğine vurgu yapan ADD Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kezban KURAN; “Elbette ki Sivas’ ı unutmadık ve unutturmayacağız.

Cumhuriyet’ i Sivas’ ta kurduk, onun yılmaz bekçilerini de başta Sivas’ ta olmak üzere tüm yurtta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün Devrimci ışığında yetiştirip, eğiteceğiz.” ıfadelerini kullandı. Başkan Kuran; açıklamasının sonunda; katledilen 37 aydınımızı bir kez daha sevgiyle, özlemle anarak, Türk halkına başsağlığı, demokrasi şehitlerinin ailelerine sevenlerine sabırlar diledi.

Bu arada Atatürkçü Düşünce Derneği ile Eğitim ış Sendikası’ nın Sivas Olayları’ nı anma çerçevesinde bugün (01-07-2010) saat 20’ de Sümerler Anfi Tiyatro’ da gerçekleştirilecek ücretsiz Arif Sağ Konseri’ ne tüm halkımız davet edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir