İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuseyri; Hatay’ı değerlendirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay’ın kalkınması, Marka Kent Projesi ve Hatay’ın turizm potansiyeli hakkında birtakım açıklamalar yaptı. Kurtuluş Caddesi’ nin, Antakya turizmi için son derece önemli olduğunu ifade eden Kuseyri “Kurtuluş Caddesi’ ni turizme kazandırmalıyız. Kurtuluş Caddesi’ nin trafik sorununun çözümü için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Biz Borsa olarak Hatay’ ın kalkınması için her türlü yararlı projede yer alıyoruz ve bundan sonra da alacağız.

 

Antakya’nın var olan turizm potansiyelini canlandırmak için bu alanlara yatırım yapılmalı ve eski Antakya evleri modernize edilmelidir. Havaalanı ve komşularımızla uygulamaya başlatılan vizesiz uygulama Hatay’ ın her alanda kalkınmasında ciddi katkılar sağladı. ılimize giren yabancı turist sayısında ciddi artışlar gözleniyor. Turizm alanında talepleri karşılayacak adımların atılması ilimizin ekonomik ve istihdam açısından da kalkınmasına yarar sağlayacaktır” dedi.

 

Marka Kent kapsamındaki kentimizin gelişimi için güç birliği içerisinde çalışılması gerektiğini belirten Kuseyri, birlik ve beraberliğe dikkat çekti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri; “Antakya’da ortaya çıkan güzel eserlerin altında her zaman birlik ve beraberlik yatmaktadır. Birçok projeler bu sayede hayata geçmektedir.

Hepimizin tek gayesi Antakya’ mızın kalkınması ve gelişmesi için çalışmaktır. ılimizin kalkınması açısından yapacağımız çalışmalarımızı tüm kesimleri kucaklayan anlayışla birlik ve beraberlik içerisinde yapmalıyız. Antakya’ mızın bekleyen sorunlarının üstesinden gelip; Antakya’ mızı en iyi yerlere getirmek için elimizden gelen tüm gayreti sonuna kadar göstermeliyiz” diye konuştu.

 

Hava alanı ve vizesiz uygulama gibi son gelişmelerle, sınır ticaretinin gelişeceğini, olumlu havanın işalat ve ihracata yansıdığını, yapılacak çalışmalarla bu potansiyelin arttırılabileceğini ifade eden Kuseyri; “ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında artma oldu. Daha fazla turist çekebilmek için bazı adımlar atılmalıdır. çünkü artan turist sayısı ile yeni yatırım alanları doğacak. Bu gelişmeler, hem istihdam hem de ekonomik olarak Antakya’ ya ciddi katkılar sağlayacak. Türkiye ile Suriye arasında başlatılan vizesiz uygulama ile havaalanının kapasitesinin arttırımı ve doluluk oranının yüksekliğiyle, yeni yatırımlar ve turizm sektöründeki yeni atılımlarla Hatay, ticaretin gelişeceği ve yeni sektörlerin oluşacağı bir döneme girmiştir” dedi.

Hatay Havalimanı’ nın hizmete girmesiyle, Suriye’ den Hatay Havalimanı’ na gelen Suriye vatandaşlarının sayısında her geçen gün artış olduğunu dile getiren Kuseyri; “Suriyeli vatandaşlar Suriye’ den ıstanbul’a 500TL’ ye uçarken, Hatay Havalimanı’ndan ıstanbul’a sadece 100-150 Lira civarı uçmaktadırlar. Bu da Hatay Havalimanı’ na olan rağbeti arttırmakta ve seyahatlerini çok ucuza yapabilme şansını vermektedir. önümüzdeki yıl büyütülmesi planlan Hatay Havalimanı’ mızın; Suriye’ nin Lâskîye, Halep yolcularına hitap ederek “Cenevre Modeli” ortak bölgesel bir havaalanına dönüşme ihtimali çok sevindiricidir” şeklinde konuştu.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.