İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuseyri: şimdi Yeniden Kaynaşıyoruz…

Antakya Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Kuseyri,TOBB Yönetim kurulu üyesi sıfatıyla yeraldığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki Türk heyetiyle birlikte gittiği ürdün’ den dün akşam saatlerinde yurda dönerken bu ülkede bulunduğu süre içinde katıldığı resmi anlaşma ve toplantılardaki konuşmalarında, iki ülke arasında başlatılan “Vizesiz geçiş” ve “Yeni anlaşmalar” ın iki ülke ekonomisine de katkı yapacağını söyledi.
 
 
ATB Başkanı ve TOBB yöneticisi Mehmet Ali Kuseyri,T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ürdün Başbakanı Nader Al Dahabi’ nin başkanlık ettiği Devlet Bakanı Selma Kavaf yanı sıra büyükelçiler iki ülke bürokratları uzmanları ve çok sayıda resmi görevlinin katıldığı toplantıdaki konuşmasında Doğu Akdeniz’ in barış ve istikrar başkenti olarak tanımladığı Amman’ da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ ün başkanlığındaki Türk heyetinin 9 yıl aradan sonra hem de Cumhurbaşkanı seviyesindeki bu ziyaretiyle Türk-ürdün dostluğunun pekişmesine katkılar sağladığının altını çizerek katılımcılara Türk iş dünyası adına iyi dileklerini bildirdi ve şunları söyledi: “ürdün’ün son yıllarda Kral Abdullah liderliğinde gerçekleştirdiği ekonomik reformları ve başarıları yakından takdirle takip ediyoruz.
 
Komşuları ve diğer küresel ve bölgesel aktörler ile geliştirdiği örnek ilişkileri ile bölgesel istikrar unsuru olan ürdün, komşumuz Irak’ın yeniden inşasının ve Orta Doğu barış sürecinin dinamik aktörüdür. ABD ile serbest ticaret anlaşması bulunan ve Arap ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi üyesi olan ürdün ekonomik ilişkilerimiz için önemli bir bölge ülkesidir. ürdün sahip olduğu coğrafi konum ile son yıllarda dış ticaretimizdeki payı hızla artan Körfez ülkelerine yönelik ihracatımızda önemli bir transit ülkedir. Türk halkının kendini son derece yakın hissettiği ürdün ile ilişkilerimiz; karşılıklı saygı, anlayış ve diyalog temelinde ilerlemektedir. Bu anlayışla, Türk özel sektörü olarak bizler, ürdün ile bu dostluk çemberini, güçlü iş ortakları ile genişletmek ve pekiştirmek istiyoruz.
 
Dost ve kardeş ülke ürdün’ün ekonomik başarıları, ikili ilişkilerimizi olumlu yönde yansımaktadır. Nitekim 2008 yılı sonunda ticaret hacmimiz yarım milyar dolar seviyesine çıkarken, Türk müteahhitleri ürdün’de 2,2 milyar dolar tutarında proje tamamladı.” ürdün’deki iki ülke yetkililerini katıldığı toplantıdaki konuşmasında Türk-Arap dünyasının tarihi derinliklerine inen Mehmet Ali Kuseyri şöyle devam etti: “üzerinde yaşadığımız coğrafya Türk ve Arap dünyasını birleştirirken, tarih bizlerin yakınlığını bir dönem azaltmıştı. Vizyoner devlet adamlarımızın ve özel sektörlerimizin ortak girişimleri ile şimdi yeniden kaynaşıyoruz. Karşılıklı olarak vize muafiyeti getiriyor, sınırlarımızdaki engelleri kaldırıyoruz. Biz işadamları olarak bölge ülkeleriyle ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi ve karşılıklı ekonomik bağımlılık yaratmak suretiyle; bölgesel istikrarın, güvenliğin ve refahın yayılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.
 
Bölgede “istikrar eksenleri” kurarak, refahın ve barışın hüküm sürdüğü bir coğrafyada yaşamak istiyoruz. Bunun için de Orta Doğu’daki çeşitlilikler güzelliğini, el ele vererek geliştirmemiz ve güç birliği haline getirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla karşılıklı olarak daha fazla birleşme ve ekonomik entegrasyon için gerekli yeni nesil mekanizmaları kurmamız gerekiyor.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir