İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lekesiz, şelalelerin Durumuna El Attı…

Vali Lekesiz, Hatay’ın önemli değerlerinden biri olan Harbiye şelalelerinde iyileştirme çalışmalarının yapılması için talimat verdi. 

Haber Merkezi

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin en uğrak yerlerinden olan Harbiye şelaleleri’nin, dünyanın sayılı değerlerinden biri olduğunu ifade ederek, buranın ciddi anlamda ele alınması ve bakımının yapılması gerektiğini söyledi.

Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden Prof. Dr. Oğuz Yılmaz ile tüm tarafların katıldığı toplantıda, ne tür çalışmalar yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. 

Hatay Valiliği internet sitesinden yapılan açıklamada, Harbiye şelaleleri’ne gerekli düzenlemenin yapılacağını belirten Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz toplantıda yaptığı konuşmada iyileştirmelerle ilgili şu bilgileri aktardı, “Nasıl ki bu zenginlikleri bizden öncekiler bize bıraktılarsa, bizler de koruyarak bizden sonrakilere aktarmalıyız. Hepimizin böyle bir sorumluluğu var. Bu değerlerimiz korundukça, sahip olduğumuz doğal servet, zenginlik üretir hale gelecektir.

Bölgede incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Vali Lekesiz, burada yaşanan heyelan olayını da hatırlatarak, “Mesele bütüncül anlayışla ele alınıp, konu her yönüyle değerlendirilmediği için bölgede karmaşa söz konusu. Kiminin arsası yaya ve araçların gideceği yola doğru taşmış, suyu hiçbir disipline bağlı kalmaksızın herkes kendi işyerinin önüne çekmiş. Toprağın su emme kapasitesi nedir, buna ilişkin bir fizibilite çalışması yok. Söz konusu bölgeyi bütün olarak planlayacak bir projeye ihtiyaç var.” diye konuştu.

Tüm bu sorunların çözümü için fikir alış verişi yaptıklarını kaydeden Lekesiz, “şu anda da konunun uzmanları ile birlikteyiz ve bölgede tekrar incelemeler yapılacak. Buranın korunması, güzelleşmesi, hangi işyerinin ne kadar su kullanacağının planlanması, engelli, yaşlı ve hastaların aşağıya inmelerini ve tekrar yukarıya çıkmalarını kolaylaştıracak uygun alt yapının yapılması, uygun eğim ve görsellikte yollar yapılması, araçların aşağıya inişinin yasaklanması, çalışmaların bölgenin zenginliğine zenginlik katacak şekilde, profesyonelce ele alınarak bir proje hazırlanması önemli. Ziyaretçiler buranın güzelliklerini tüm hücrelerine kadar hissederek gezmeliler.” dedi.

Kaynak temini ve diğer noktalarda destek bulabilmek için, ilgili zeminlere hazır şekilde ulaşmak gerektiğine de dikkat çeken Vali Lekesiz, çalışmanın projesinin önceden hazırlanması durumunda sorunun çözümünün de kolaylaşacağını dile getirdi.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir