İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maalesef

Vali Lekesiz: “Güvenlik güçlerimizin, toplanan kalabalığa ısrarla dağılmalarını, bu toplanmanın izinsiz, hukuksuz olduğunu iletmelerine rağmen, yapılan tüm iyi niyetli girişimlere rağmen, gerekli iyi niyet sergilenmedi maalesef. Ve güvenlik birimlerimiz maalesef müdahale etmek zorunda kaldılar”
 
 
 
AA 
 
 
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentteki izinsiz gösteriyle ilgili, “ızinsiz eylemden dolayı gerekli müdahaleler sonucunda il genelinde olaylar tamamen sona erdi. Kısmen Samandağ ilçemizde bir olumsuzluk oldu. Yapılan müdahalenin ardından o da sona erdi. ılimiz genelinde yaşanılan bir sorun yok” dedi. 
 
 
 
“Hassasiyet Göstermek Durumundayız”
 
 
 
Lekesiz, yaptığı açıklamada, ışçi Partisi tarafından “Barış ve Kardeşlik şöleni” yapılması değerlendirmesiyle bugün saat 17.00’de il merkezinde bir organizasyon için müracaat edildiğini belirterek, kamu düzenini ciddi derecede ihlal edebilecek gelişmelerin olabileceği bilgilerinin intikal etmesi üzerine bu talebi uygun görmediklerini kaydetti. 
 
 
 
“Takdir edersiniz Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devleti ve hukuk devletinde yapılması gereken, idarenin bu tür eylemlerine, işlemlerine ve kararlarına karşı yargı yoluna gitmektir” diyen Lekesiz, şunları söyledi: 
 
 
 
“Burada da idari yargı yoluna gitmek gerekirdi. Yargının vereceği kararı idare de, müracaat sahipleri de uyardı. 
 
 
 
ışçi Partisi yetkilileri, yargı yoluna gitme yerine, bu taleplerinin hala geçerli olduğunu, konuya ilişkin yasaklama kararının yok hükmünde olduğunu, kamuoyuyla basın aracılığıyla paylaşıp, bahse geçen bu eylemi yapmakta direndiler. Bugün Saat 17.00 civarında Yeloğlu Köprüsü denilen yerde yaklaşık 4-5 bin kişi bir araya geldi. 
 
 
 
Burada bir hususa vurgu yapmak isterim. Suriye’de yaşanılan gelişmelerden sonra Hatay’ın hassasiyetlerini de göz önüne alarak ne Suriye yönetiminin ne de muhaliflerin lehine herhangi bir gösteri yürüyüşüne veya açık hava toplantısına izin vermedik.
 
 
 
 çünkü, hem Suriye’de yönetenlerin ilimizde yakın akrabalık ilişkileri var, hem de Suriye’de halkın, yönetilenlerin, muhaliflerin ilimizde yakın akrabalık ilişkileri, dostları, tanıdıkları var. Dolayısıyla komşumuzda yaşanılan olumsuz gelişmelerin, bir anlamda kutuplaşmaların bu olumsuzlukların ilimize de yansımaması için başından beri ne Suriye yönetiminin lehine ne de muhaliflerin lehine yapılmak istenilen açık hava toplantısına, gösteri yürüyüşüne izin vermedik. 
 
 
 
Bu konuda biz tutarlıyız. ılimiz genelinde yaşayan vatandaşların bir tanesinin bile burnunun kanamaması, tırnağının ezilmemesi için biz hassasiyet göstermek durumundayız.”
 
 
 
“Lütfen Hatay’ın Hassasiyetlerine Uygun Hareket Edelim” 
 
 
 
Konuyla ilgili tüm uyarılara, tüm iyi niyetli sağlıklı iletişim kanalları denenerek, yapılmak istenen eylemin hukuksuz olduğu, ilin toplumsal barışını zedeleyebileceği, kamu düzenini ihlal edici gelişmelere yol açılabileceğinin doğru kanaldan iletilmesine rağmen, buna itibar edilmediğini ve eylem yapılmakta direnildiğini ifade eden Lekesiz, “Görevli arkadaşlarımızın, toplanan kalabalığa ısrarla dağılmalarına, bu toplanmanın izinsiz, hukuksuz olduğunu iletmelerine rağmen, güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan tüm iyi niyetli girişimlere rağmen, gerekli iyi niyet sergilenmedi maalesef. Ve güvenlik birimlerimiz maalesef müdahale etmek zorunda kaldılar” diye konuştu. 
 
 
 
4 Polis Aracının Camı Kırıldı, 2’si Polis Dört Kişi de Yaralandı
 
 
 
Güvenlik birimlerinin müdahalesi sonucunda 4 polis aracının camının kırıldığını, 2’si polis 4 kişinin hafif şekilde yaralandığını bildiren Lekesiz, şöyle devam etti: 
“Bunların doğru olmadığını düşünüyoruz. Hatay’ı yormayalım, Hataylıları yormayalım. Hatay’ın enerjisini heba etmeyelim. 
 
 
 
Tüm vatandaşlarımızdan ve dışarıdan gelenlerden özel istirham ediyorum, Hatay’ın hassasiyetlerini göz önüne alıp, lütfen hukuka uygun hareket edelim. Lütfen Hatay’ın hassasiyetlerine uygun hareket edelim. Lütfen, sorumluluğumuzla paralel tavır ve davranışlar demeçler sergileyelim ve söylediklerimizin değerlendirmelerimizin başta gençlerimiz olmak üzere onlar tarafından nasıl algılanabileceğine ve değerlendirilebileceğine de özel özen gösterelim. Tüm vatandaşlarımızı bir kez daha sakin, sağduyulu olmaları, kışkırtmalara, tahriklere kapılmamaları konusunda uyarmak isterim.” 
 
 
 
Yeni Gözaltılar Olabilir
 
 
 
Bugünkü eylemle ilgili 5 kişinin gözaltına alındığını, bundan sonra da kayıtların izlenip, takip edilip gerekirse yeni değerlendirmelerin yapılacağını belirten Lekesiz, “ızinsiz eylemden dolayı gerekli müdahaleler sonucunda il genelinde olaylar tamamen sona erdi. Kısmen Samandağ ilçemizde bir olumsuzluk oldu. Yapılan müdahalenin ardından o da sona erdi. ılimiz genelinde yaşanılan bir sorun yok” diye konuştu. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir