İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mangal Gibi Yürek Lazım…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Emekliyi birinci sınıf yurttaş yapmak, milli gelirden pay vermek benim boynumun borcudur” dedi.
Kılıçdaroğlu, Hatay Uğur Mumcu Meydanı’ndaki mitingde, emeklilere seslenerek, ”Emekliler hayatından memnun mu?” diye sordu. Kendisini dinleyenlerden ”hayır” cevabı alan Kılıçdaroğlu, ”Ama Recep bey diyor ki ’emeklilere o kadar zam yaptık ki emekliler yaz tatillerini Kanarya Adaları’nda geçiriyor.’ Gerçekten memnun değil misiniz arkadaşlar?” dedi. ”Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde emekliler ile ilgili sorunu ne zaman gündeme getirseler, bir AKP sözcüsünün çıkıp, ‘AKP emekliye şu kadar zam yaptı, emeklinin durumu çok iyi, siz doğruları söylemiyorsunuz” dediğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
”Ben de çıktım, ‘her mitingde sizi emeklilere şikayet edeceğim’ dedim. Emekliler hayatlarından memnunsa gül gibi geçiniyorlarsa AKP’ye oy versinler. Onlar, ’emekli gelir artışından pay alamayacaktır’ diye özel yasa çıkardılar. 5510 sayılı yasayı çıkardılar. Böylece emekli Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci sınıf yurttaşı oldu. Hiçbir zaman hiçbir oramda hiç bir hükümet kanun değişmediği sürece emekliye milli gelir artışından pay veremez.
 O kanunu değiştireceğiz. Emekliyi birinci sınıf yurttaş yapmak, milli gelirden pay vermek benim boynumun borcudur, bunu yapacağım. ıntibak yasasını da çıkaracağız. CHP dışında hiçbir siyasal parti bu vaatlerde bulunmuyor. Peki biz, niye bunu söylüyoruz? Niye vaatte bulunuyoruz? çünkü, biz insanımızı seviyoruz, çünkü biz adaletten yanayız, yaratılan katma değerin hakça bölüşülmesinden yanayız. Bu coğrafyada herkesin her semtin her kentin ve ülkenin mutlu olmasını istiyoruz hedefimiz bu bizim.”
 
Kılıçdaroğlu, üniversite gençleri için ”üniversite gençlerimiz yaz tatillerinde askerlik yapacak, üniversite bitince askerlik bitecek” dediğini anımsatarak, ”önce itiraz ettiler, ‘vay olur mu?’ diye. üniversite gençlerimizin yurt sorununu çözeceğiz. üniversite gençlerimiz için hem bedelli hem bedelsiz uygulaması getireceğiz. Durumu iyi olanlardan bedel alacağız, durumu iyi olmayanlardan bedel almaksızın biriken askerliğini yapamayan gençler süratle tamamlayacaklar. Bedelliden topladığımızdan da üniversite gençlerimiz için öğrenci yurdu yapacağız” diye konuştu.
 
En genç iki yıl içinde Türkiye’de, hiçbir öğrencinin ”benim yurdum yok” demeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Herkesin yurdu olacak, sıcak soğuk suyu olacak, internet erişimi olacak, her şeyi çözeceğiz. Gençler için her türlü çabayı harcayacağız” dedi.
 
MEDYAKılıçdaroğlu, ”CHP iktidarında kimsenin telefonlarının dinlenmeyeceğini, herkesin hakkını aradığı, özgür bir Türkiye’nin olacağını, yandaş medya kavramının tarihe gömüleceğini” belirterek, şöyle devam etti:
”Yandaş medyaya ‘beş sene musluklarını keseceğiz, gazetecilik yapıyorsan yap diyeceğiz. Yoksulun ödediği vergilerden kimse beslenmeyecek. Oturup kalkıp CHP’ye küfrediyorlar. Bizim iktidarımızda özgürce eleştiri olacak.
 
Recep Bey, ”biz sana nasıl güvenilim” diyor. Recep Bey sana sesleniyorum; ‘sen istersen bütün bakanlarını, istediğin sosyal güvenlik uzmanlarını, senin istediğin televizyon kanalında senin istediğin gazetecilerle yüreğin varsa gel karşıma çık. Bakalım sosyal güvenlikle ilgili ben ne yapmışım, sen ne yapmışsın, yüreğin varsa karşıma çık. çıkar mı? çıkmaz. Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkar mı? Ben de biliyorum çıkamaz, çıkması için mangal gibi yürek olması lazım. çıkanların sonunu gördünüz. Varsa SSK’da yolsuzluğum niye çıkarmıyorsun? Benim görev yaptığım dönemi araştırmak için bir müfettiş ordusu görevlendirdiler, bir şey bulabilir miyiz diye. O müfettişler rapor hazırladı, eleştirecek bir konu bulamadık diye rapor verdiler. Sen müfettiş görevlendirdin, müfettiş sana rapor verdi. O rapora rağmen kalkıp beni kötülüyorsun sen adam değilsin.
 
Her şeye tahammül ederim ama iftiraya hayır. ıftira atmak doğru değil. Biz birisine yolsuzluk yapar diyorsak bildiğimiz vardır. Belgeyi görmeden, elimizde tutmadan, orijinalını test etmeden konuşmayız. Onlar gibi iftira atmayız. Bir şey söylüyorsak bildiğimiz var. Adam gibi adamsan, kendine güveniyorsan çıkarsın karşıma. Nasıl olsa hükümetsin, bütün devletin arşivi elinde. Sana başka soru sormayacağım. Ben de biliyorum ki gelemez, yüreği yetmez, korkar. Efelendiğine bakmayın siz.”
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasını, ”Hep birlikte 13 Haziran’dan itibaren yeni bir Türkiye inşa edelim” çağrısında bulunarak tamamladı. Hatay milletvekilleri adaylarının da tanıtıldığı mitinge, Genel Başkan Yardımcısı ızzet çetin, parti meclisinin bazı üyeleri ile milletvekilleri katıldı. 
 
“SAğLIK BAKANLIğINI ONLARIN BAşINA YIKARIM”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Bazı muhtar kardeşlerim ‘AKP’ye oy çıkmazsa, sizin yeşil kartınızı iptal ederim’ diyormuş. Unutmasınlar hiç kimse kimsenin yeşil kartını iptal edemez. Eğer birisi iptal ederse gelin bu kardeşinize, Sağlık Bakanlığını onların başına yıkarım” dedi. Kılıçdaroğlu, Hatay mitinginin ardından gittiği Reyhanlı ilçesinde, kent meydanında, seçim otobüsünden halka hitap ederken, ”CHP iktidarında hiç kimseyi ötekileştirmeyeceklerini” belirtti.
 
Türkiye’de herkesin özgür olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ”Onun giyimi böyle, bunun kuşamı böyle, bunun ayakkabısı böyle, bunun eşarbı böyle, yok çarşaf giydi, yok türban taktı, yok baş örtüsü… Bunları kaldıracağım. Söz veriyorum herkesi kucaklayacağım bu coğrafyada” dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ”Diyorlardı ki ‘Siz Sivas’ın ötesine geçemiyorsunuz…’ Türkiye’yi karış karış dolaşacağım. Sivas’ın ötesindeki insanlar bizim insanımız değil mi? Onlar da bizimle beraber aynı havayı teneffüs etmiyor mu? Aynı inancı paylaşmıyor muyuz? Niye oraya gitmeyeceğim? Bu güzel coğrafyada barışı egemen kılacağız.”
 
Kumlu ilçesinin ardından gittiği Kırıkhan’da da yine seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
 
”Bazı muhtar kardeşlerim ‘AKP’ye oy çıkmazsa, sizin yeşil kartınızı iptal ederim’ diyormuş. Unutmasınlar hiç kimse kimsenin yeşil kartını iptal edemez. Eğer birisi iptal ederse gelin bu kardeşinize, Sağlık Bakanlığını onların başına yıkarım. Böyle şey olmaz.” Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde muhtarların sorunlarını da çözeceklerini belirterek, şöyle devam etti:
 
”Ayrıca o muhtar kardeşlerime de iki çift lafım var. Birincisi halkın muhtarı olsunlar, halk için çalışsınlar. ıkincisi, muhtar kardeşlerimin derdini biliyorum ben. Seçimle kim bir makama geliyorsa aldığı ücret nedeniyle bunun sosyal güvenlik primini ister milletvekili ister belediye başkanı olsun ilgili kurum öder. O muhtar kardeşlerim ister AKP’ye oy versinler ister vermesinler onların sosyal güvenlik primlerini de halkın iktidarında ıçişleri Bakanlığının bütçesinden karşılayacağız. Yani onların da sorununu çözeceğiz. Bu yetmedi, muhtar kardeşlerime bir vaadim daha var; belediye meclislerinde ve il genel meclislerinde kendi köy ve mahalleleri ile ilgili söz yetkisi ve karar sahibi olacaklar.”
 
”1 MıLYON 700 BıN GENCıMıZı şıFRELı SINAVA SOKUP HESAP VERMEYENLERDEN HESAP SORACAğIZ”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Benim kadar emeklinin hakkını savunan yok. Onun için şunu diyorum; iki elim yakanızda. Emeklilerin oyunu bekliyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, Hatay’ın ıskenderun ilçe belediyesi önünde, seçim otobüsünden halka hitap ederken, emeklilere seslendi.
 
 
Türkiye’de 9 milyon emekli bulunduğunu, eşleriyle birlikte 18 milyon kişi ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, emeklilerin isterlerse tek başına bir partiyi indirebileceklerini, yine tek başına iktidar yapabileceklerini vurguladı.
 
Kılıçdaroğlu, ”Benim kadar emeklinin hakkını savunan yok. Onun için emeklilere şunu diyorum; iki elim yakınızda. Ya mevcut olan düzende devam ederler, gider oylarını AKP’ye verirler ya da ‘hayır ben de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olacağım, ben de milli gelirden pay alacağım’ derler. Böyle diyorsanız adres belli, altı ok. Emeklilerin oyunu bekliyorum. Hiç bu konuda mütevazı değilim. Emekli ya CHP’yi savunacak ya da sürünecek. Biz sürünmelerinden yana değiliz” diye konuştu.
 
”1 milyon 700 bin genci şifreli sınava sokup hesap vermeyenlerden hesap soracaklarını” ifade eden Kılıçdaroğlu, ”çocuklarımızın gururuyla, geleceğiyle oynayacaksınız, önce ‘şifre yok’ diyeceksiniz, sonra ‘sehven oldu’ diyeceksiniz. Sonra da ‘var’ diyeceksiniz ve koltuklarınıza oturacaksınız. Olmaz böyle şey” diye konuştu.
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Hatay Havaalanı’ndan Ankara’ya gitti.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir