İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maranki ve Saraçoğlu sahteymiş…

Doktor olmadıkları halde doktormuşçasına ekranlarda boy gösteren ve kendilerini profesör olarak tanıtan Ahmet Maranki ve ıbrahim Saraçoğlu Türkiye’ni gündemine bomba gibi düştü.şimdide bu isimleri konuk eden isimler eleştiriliyor…

Güneş Gazetesi yazarı Rıza Zelyut, dün ve bugün yazdığı iki yazıda ıbrahim Saraçoğlu ile Ahmet Maranki’nin doktor olmadığını tespit etti; “örneğin Milliyet’in kitaplarını basıp okurlara verdiği ıbrahim Saraçoğlu’nu ele alalım. Bu kişinin doktorlukla en küçük ilgisi yok. Adam tıp değil kimya eğitimi almış ama hem kendisi hem gazete hem de çıktığı televizyonlar onu büyük bir tıp adamı gibi pazarlıyor. Nasıl oluyor da bir kimyager insan sağlığı ile ilgili olarak reçeteler yazıyor, akıl veriyor?” Rıza Zelyut yazısında Ahmet Maranki ile ilgili de şu bilgilere yer vermişti; “Tıp eğitimi ile (hekimlik, tıp doktorluğu) ilgisi bulunmayan ama televizyonda özellikle kadın sunucuları kullanan bu uyanıklardan birisi de Ahmet Maranki. Dünün tütün eksperi bugün başımıza büyük doktor oldu çıktı.”
 
RIZA ZELYUT’UN DüN YAYINLANAN YAZISI:
 
Piyasayı sahte doktorlar sardı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a sesleniyorum: Sayın Bakan; işleriniz çok yoğun ama biraz da şu gazeteleri ve televizyonları kullanarak halkın sağlığı ile oynayan sahte doktorlarla uğraşın. Dünyada hiçbir çağdaş ülkede böyle rezalet olmaz. Toplumun bilinçsizliğini ve çaresizliğini istismar eden bazı uyanıklar; ortada Lokman Hekim edasıyla dolaşıyorlar. Güya da şifa dağıtıyorlar…
 
Bir zamanların Zakkumcu Doktoru Ziya özel’e rahmet okutacak tipler meydanı boş bulmuşlar halkı soyuyorlar. Basını kullanarak pazarlarını genişletiyorlar. Sayın Akdağ, tıp eğitimi almamış, hekimlikle (tıp doktorluğu) ilgisi olmayan bu şarlatanlara karşı da domuz gribine karşı aldığınız önlemler gibi önlem almanızı bekliyoruz.
 
MıLLıYET AYIP EDıYOR
 
Bu şarlatan doktorlar, gazeteleri ve televizyonları reklam aracı olarak ustalıkla kullanıyorlar. Milliyet gibi büyük bir gazete bile bu işe alet oldu; oluyor. Vatandaş da bunları doktor sanıp kapılarına doluşuyor. çünkü; öyle reklam yapıyorlar ki yeryüzünde her hastalığı onlar tedavi ediyormuş havasını yaratıyorlar. örneğin Milliyet’in kitaplarını basıp okurlara verdiği ıbrahim Saraçoğlu’nu ele alalım. Bu kişinin doktorlukla en küçük ilgisi yok. Adam tıp değil kimya eğitimi almış ama hem kendisi hem gazete hem de çıktığı televizyonlar onu büyük bir tıp adamı gibi pazarlıyor. Nasıl oluyor da bir kimyager insan sağlığı ile ilgili olarak reçeteler yazıyor, akıl veriyor? ınternete girip inceleyince şaşırdım.
 
Bu vatandaş kansere bile çare bulduğu iddasında. Kanserden başka su hastalıkların da tedavisiyle uğraşıyormuş: ‘Kireçlenme; meme küçüklüğü, boy kısalığı, geniz akıntısı, kabızlık, ses kısıklığı, kulak ağrısı, şişkinlik, iltihaplı sivilce ve akneler, aşırı tüylenme, hamile kalamamak, vajinal akıntı, sigarayı bırakamamak, cilt bozuklukları; yaşlanma sorunları, selülit, iltihaplı romatizma, Alzheimer; troid, saç dökülmesi şişmanlık, sperm azlığı, karaciğer yetmezliği, Vitiligo,Hepatit-B ve Hepatit-C, bademcik; egzama, astım, romatizma, reflü, şeker hastalığı; tansiyon, prostat, basur vb…’ Daha en gelişmiş hastanelerde bile tedavisi yapılamayan hastalıkları tedavi etme iddiasındaki bu kişinin amacı bellidir: Vatandaşı kandırmak; parasını almak…Bu uyanıklar; gerçek doktorlardan kat kat fazla kazanıyorlar ama kimseyi tedavi ettikleri de yok. çağdaş bir ülkede böyle rezalet olur mu?
 
BıR BAşKA REZALET DAHA
 
Vatandaşın sağlığı ile oynayan kurnaz tipler giderek artıyor. Tıp eğitimi ile (hekimlik, tıp doktorluğu) ilgisi bulunmayan ama televizyonda özellikle kadın sunucuları kullanan bu uyanıklardan birisi de Ahmet Maranki. Dünün tütün eksperi bugün başımıza büyük doktor oldu çıktı. ışte size bu vatandaşın kimliği ile ilgili özet bilgiler: ‘Ahmet Maranki 1956 yılında ınebolu’da doğdu. Liseyi ıstanbul’da bitiren yazar, ilk önce Tütün Eksperleri Yüksek Okulu’nu bitirip 1976 yılında stajını tamamlayarak devlet görevine başladı.’ Kendisini tıp profesörü gibi pazarlayan bu uyanık,hiç tıp eğitimi almamıştır.
 
Lakin o da şu hastalıklara çera buluyormuş: ‘Alerji; anemi – kansızlık; bağırsak parazitleri; behçet hastalığı; böbrek hastalığı, brusella – Malta humması, depesyon, eklem ağrıları, epilepsi-sara, basur; karaciğer; kalp ve damar; kabızlık, kıl dönmesi, kısırlık, kolesterol; meme kanseri; reflü, şeker, troid, varis, unutkanlık vb…’ Bu sahte tıpçıların; dünün üfürükçülerinden, muskacılarından bir farkı var mıdır? Kocaman gazeteler; onca televizyonlar bu tiplere nasıl kucak açar?
 
Sayın Akdağ; iş yine size düşüyor. Gerekirse yasal düzenleme ile halkı bu istismarcıların elinden siz kurtarınız… Birinci yapılacak iş; bunların mauayenehanelerini kapattırmak; 2.si ise bunların reklamını yapan televizyonları RTüK ile mi olur başka bir yolu mu vardır bilmiyorum ama uyarmak; devam ederlerse de cezalandırmaktır. Tabii başta Milliyet olmak üzere bazı gazeteleri de unutmadan…
 
Rıza Zelyut -GüNEş
 
Bu arada Kanal 7 televizyonu programcılarından Nur Ertürk, TIP doktoru olmadıkları halde televizyon ekranlarında şifa dağıtan isimleri konuk ettiği için izleyicilerinden özür diledi. ışte o iki isim ve Nur Ertürk’ün özrü: 04 Haziran 2009 15:17 Kanal 7 ekranlarının uzun soluklu kuşak programlarından Nur Ertürk’le Her Sabah’ta bugün ilginç bir olay yaşandı. Programın sunucusu Nur Ertürk canlı yayında izleyicilerinden, programa konuk ettiği sahte doktorlar nedeniyle özür diledi.
 
Nur Ertürk’le Her Sabah’a daha önce birçok kez konuk olan ıbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki’yle ilgili Rıza Zelyut’un yazısını okuyan Nur Ertürk, “öncelikle seyircilerimden özür diliyorum. Ben bu iki ismi de programlarımda ağırladım. Bazı şeyleri hissedince de buna dur dedim. Hataya devam etmedik. Bazı insanlar reyting için bildiklerini okumaya devam ediyor.” diyerek doktor olmadığı halde hastalıklar hakkında bilgi veren isimleri eleştirdi.
 
CANLI YAYINDA öZüR DıLEDı
 
 Nur Ertürk izleyicilerinden şöyle özür diledi; “Bu konuda vebal aldıysam hepinizden helallik istiyorum. ıki isim için ortaya atılan sahte doktor suçlaması, çok ağır bir suçlama. Biz de programımızda ev sahipliği yaptık. Hepinizden özür diliyorum, helallik istiyorum.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir