İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis ıl Başkanlarını Toplasın…

CHP’li Hatay ıl Genel Meclis üyesi Mehmet öztürk, 29 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından 40 gün geçmesine rağmen, hala ıl Genel Meclisi’nin toplanamadığını belirterek, il başkanlarının ıl Genel Meclisini toplayabileceğini ifade etti.
 
öztürk, yazılı açıklamasında, 29 Mart seçimlerinde, Hatay’dan seçilen toplam 53 ıl Genel Meclis üyesinin mazbatalarını almalarına rağmen, yine meclisin toplanmamasından dolayı vatandaşların işlerinin aksadığını belirtti. AK Parti’nin Hassa ilçesinde seçim sonuçlarına yaptığı itirazın bahane edildiğini savunan öztürk, şöyle devam etti:
 
“29 Mart yerel seçimlerin ardından 40 gün geçmesine rağmen hala ıl Genel Meclisi toplanamadı. ıl başkanları ıl Genel Meclisini toplayabilir. Meclisin toplanmamasından, organ seçimleri de yapılmamış, koskoca Hatay ıl Daimi Encümensiz bırakılmıştır. Meclis üyesi olarak, ben AK Parti ıl Başkanı Adem Yeşildal, CHP ıl Başkanı Halef Tiftikçi ve MHP ıl Başkanı şefik çirkin’e çağrıda bulunuyorum; ıl Başkanı olmanız sıfatıyla, aynı zamanda grup başkanısınız. En kısa zamanda bir araya gelerek, meclisin çalışmasına olanak sağlamanızı diliyorum. 5302 sayılı özel idare kanunun 5. maddesi mahalli idarelerin seçim sonuçlarının ilanını izleyen beşinci günde en yaşlı üyenin başkanlığında kendiliğinden toplanır hükmü bulunuyor. şimdiye kadar, Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itiraz bahane edilerek, Nisan ayından sonra, Mayıs ayında da ıl Genel Meclisinin toplanmamasından organ seçimleri de yapılmamıştır. 298 sayılı kanunun 118 maddesine göre, itiraz ve şikayetlerin meclisin toplanmasına engel olmamaktadır. Aynı kanunun 121. maddesine göre Yüksek Seçim Kurulu’nun 3 gün içinde itirazı sonuçlandırması gerekmektedir. Yasalar açık iken, ıl Genel Meclisinin toplanmaması, büyük bir eksikliktir. En kısa sürede AK Parti, CHP ve MHP ıl Başkanlarının bir araya gelmelerini ve ıl Genel Meclisini toplamalarını diliyorum. Yasalar açısından herhangi bir sakınca yoktur. Meclisin toplanmaması, Hatay’ın hizmet görmemesi anlamına gelmektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.