İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Medeniyetler Buluşması Film Festivali…

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkısıyla düzenlenen Antakya Medeniyetler Buluşması Film Festivali, açılış töreniyle başladı. Festival Komitesi Başkanı Kıvanç Amber, Kültür Sanat Merkezi’ndeki törende, bu yıl ilki düzenlenen etkinlikle kentte sosyal ve kültürel hareketlilik yaşanacağını söyledi.
 
Festivalde 31 Türk yapımı kısa ve belgesel filmin yarışacağını ifade eden Amber, şöyle devam etti: ”Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Dairesi Başkanı Nejat Gökçe, Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semir Aslanyürek, Ankara üniversitesi ıletişim Fakültesi öğretim görevlisi Ali Karadoğan, Maltepe üniversitesi ıletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü öğretim görevlisi Hakan Aytekin ile oyuncu Beste Bereket’in yer aldığı jüri, en iyi ilk 3 filmi seçecek. Dereceye girenlere 2 bin, bin ve 500 TL para ödülü verilecek.” Kıvanç Amber, 11 Aralıka kadar sürecek ve 22’si yabancı 53 filmin gösterileceği festivalle kentin tanıtımını en iyi şekilde yapacaklarını bildirdi.
 
 
 
DURAN: Hatay’  ın kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle iyi yerlere geleceğine inanıyorum…
 ıl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamettin Duran ise ”Marka Kent” kapsamına alınan Hatay’ da böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Hatay’ın sahip olduğu değerleri ortaya çıkaracaklarını ifade eden Duran, “Son günlerde ilimizde yaşanan güzel gelişmeler, sahip olduğumuz değerlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bölgemiz tarihi ve kültürel özellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin cazibesi haline gelmiş durumda. Marka Kent kapsamına alınan Hatay’ ın kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle çok daha da iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Ayrıca festivalin de kentimizin tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu. Törende, festivale katkıda bulunan sponsorlara da plaket verildi.
 
 
 
NASEH: Sanatları incelemek, bir bakıma insanlığı incelemek demektir…
Festival Koordinatörü Josef Naseh de insanın kusursuzluğa erişmesi için öncelikle sanatların incelenmesi ve öğrenilmesi gerektiğini belirterek, ”çünkü sanatlar erdemli olma yolunda insanın atacağı adımların belirleyicisi ve yönlendiricisidir. Sanatla donanmış insan toplumun yetkinleşmesini sağlar. Sanatları incelemek, bir bakıma insanlığı incelemek demektir” diye konuştu. Josef Naseh, şunları kaydetti: ”Sanatı ve kültürü yoğun yaşayan, doğu ve batı uygarlıklarını bir potada eriten ve bununla yeni kültür sentezi oluşturan, inanç kültürlerini tanrısal aşkla birleştiren, farklılıkları zenginlik olarak algılayan Antakya’mızda ‘Medeniyetler Buluşması’ adı altında film festivali düzenlemeye karar verdik.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir